Czterolatka zatruła się grzybami. Lekarze: operacja przebiegła dobrze

Jak zapewniają lekarze z warszawskiego Centrum Zdrowia Dziecka, dziewczynka dobrze zniosła zabieg transplantacji wątroby.

2013-09-23, 10:33

Czterolatka zatruła się grzybami. Lekarze: operacja przebiegła dobrze
Centrum Zdrowia Dziecka. Foto: Cezary p/Wikipedia/CC

Posłuchaj

Czterolatka zatruła się grzybami. Prof. Piotr Kaliciński z Centrum Zdrowia Dziecka o operacji (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Prof. Piotr Kaliciński z Centrum Zdrowia Dziecka (CZD) powiedział, że specjaliści są bardzo zadowoleni z przebiegu operacji. - Zabieg trwał stosunkowo krótko, jak na przeszczep wątroby, biorąc pod uwagę, że jeszcze musieliśmy zredukować ten organ - stwierdził profesor.
Kaliciński podkreślił, że dziewczynka wciąż jest w stanie ciężkim. Dlatego na razie pozostanie w stanie śpiączki. - Jej wybudzenie byłoby niekorzystne dla układu nerwowego. Kiedy wszystkie pozostałe parametry życiowe ulegną poprawie, to wtedy będziemy myśleć o wybudzeniu dziecka - poinformował Kaliciński.
Lekarz podkreślił jednak, że tak jak po każdym przeszczepie, istnieje ryzyko powikłań. - Operacja nie zaszkodziła, a w dalszym etapie powinna pomóc - powiedział prof. Kaliciński.

Dziewczynka, która zatruła się muchomorem sromotnikowym, trafiła w czwartek - w stanie ciężkim, z poważnym uszkodzeniem wątroby - do CZD ze szpitala w Oleśnie (woj. opolskie). Od tego czasu była utrzymywana w śpiączce farmakologicznej. Poszukiwany był dawca wątroby, który znalazł się w niedzielę późnym wieczorem. Operacja przeszczepu zaczęła się tego dnia około północy.

Dramatyczny apel lekarzy

Mimo apeli lekarzy, co roku dochodzi do tragedii i zatruć grzybami. Doktor Małgorzata Manowska z Centrum Zdrowia Dziecka po raz kolejny zaapelowała "Nie dawajmy grzybów dzieciom. Jest co bardzo niebezpieczne". Grzyby nie zawierają podstawowych składników odżywczych, ani witamin i nie powinny pojawiać się w jadłospisie maluchów. Co roku powtarza się problem z pacjentami, którzy zatruwają się grzybami.

Chirurg profesor Piotr Kaliciński wyjaśnił, że w przypadku zatrucia muchomorem sromotnikowym, trudno zareagować wcześniej, bo objawy pojawiają się dopiero po kilkunastu godzinach, kiedy wątroba jest całkowicie zniszczona i konieczny jest przeszczep. Dodał, że aby nie dochodziło do tragedii, potrzebna jest nie tylko edukacja, ale też zmiana zwyczajów i jak to ujął "kampania, która spowoduje, że nikt nie będzie wpadał na pomysł, żeby karmić małe dziecko grzybami".
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

REKLAMA

IAR, PAP, kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej