X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

60. rocznica aresztowania prymasa Wyszyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2013 08:00
60 lat temu funkcjonariusze ówczesnego Biura Bezpieczeństwa Publicznego aresztowali Prymasa Tysiąclecia.
Audio
  • 60. rocznica uwięzienia kardynała Wyszyńskiego - relacja Grzegorza Maciaka (IAR)
Prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński podczas uroczystości w Bardzie Śląskim, 1950
Prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński podczas uroczystości w Bardzie Śląskim, 1950Foto: PAP/CAF

Kardynał Stefan Wyszyński został zatrzymany w nocy w swojej rezydencji w Warszawie. Dwie grupy z UB wtargnęły na teren jego domu - mów ksiądz Józef Górzyński.

Kapłan dodaje, że pierwsza z nich przeskoczyła do ogrodu. Tam aresztowano ówczesnego sekretarza Prymasa - mówi ksiądz Górzyński. Druga grupa wtargnęła od strony wejścia głównego. Wtedy odizolowano Prymasa od pozostałych.

Zobacz serwis specjalny Prymas Tysiąclecia >>>

Przyczyną uwięzienia był sprzeciw kardynała Stefana Wyszyńskiego wobec łamania porozumień, jakie ówczesne władze zawarły z Kościołem.

Kiedy rządzący zdecydowali się na obsadzanie stanowisk kościelnych, prymas stanowczo zaprotestował. Hierarcha wraz z całym Episkopatem napisał wtedy: "Non possumus…Gdy cezar siada na ołtarzu, to mówimy krótko: Nie wolno!. Więcej trzeba słuchać Boga niż ludzi".

W momencie aresztowania, późnym wieczorem 25 września 1953 roku, prymas uznał, że działanie podjęte przeciwko niemu są bezprawne i odmówił przyjęcia decyzji ówczesnego premiera. Pod przymusem został jednak wywieziony z Warszawy. Kolejne trzy lata spędził przetrzymywany w: Rywałdzie, Stoczku Warmińskim, Prudniku Śląskim i Komańczy. Wyszedł na wolność w październiku 1956 roku.

Komuniści prymasa Wyszyńskiego nie tolerowali. Natomiast naród widział w nim kogoś komu zależy na jedności Polaków - podkreśla ksiądz Henryk Małecki historyk Kościoła. Ludzie cenili jego starania o zachowanie naszej tożsamości. On sam i on jako prymas był też postrzegany jako gwarant prawdy - wyjaśnia duchowny.

W słowie do wiernych obecny metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz zachęca, aby w rocznicę uwięzienia Prymasa Tysiąclecia modlić się o jego beatyfikację.

IAR, to

Czytaj także

Zapiski więzienne kardynała Stefana Wyszyńskiego - aresztowanie

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2011 15:00
W nocy z 25 na 26 września Służba Bezpieczeństwa zapukała do drzwi Pałacu Prymasowskiego. Mimo protestu prymasa, funkcjonariusze wywieźli go do Rywałdu koło Lidzbarka Warmińskiego.
rozwiń zwiń