Nigeria: bojówka islamska zaatakowała śpiących studentów. Zabito kilkadziesiąt osób
Napastnicy zaatakowali studentów nigeryjskiej uczelni wczesnym ranem, gdy większość spała. Media informują o 40-50 ofiarach.
2013-09-29, 18:56
O atak podejrzewana jest islamska bojówka Boko Haram. Do napaści na college rolniczy w północnowschodniej Nigerii w stanie Yobe doszło wczesnym rankiem miejscowego czasu.Ewakuowano około 1000 studentów. Według doniesień medialnych, islamiści strzelali do śpiących w większości studentów, podpalili też sale, w których odbywały się zajęcia.
Rośnie bilans ofiar
Świadek wydarzeń powiedział agencji Reutera, że liczba ofiar wzrosła do 40 – tyle ciał znajduje się w szpitalu w stolicy stanu Yobe, Damaturu. Wcześniej mówiono o 26 zabitych. Według stacji Sky News ofiar może być więcej. Brytyjska stacja przytacza doniesienia o 50 ofiarach. Służby bezpieczeństwa nadal przeszukują budynki uczelni i znajdują nowe ofiary.
Wielu studentów jeszcze spało, kiedy na teren uczelni wdarli się uzbrojeni napastnicy – powiedział agencji Reutera Sanusi Rufai z nigeryjskiej policji.
Ataki na szkoły
Bojówka islamska Boko Haram domaga się wprowadzenia w Nigerii szariatu. Jest odpowiedzialna za wiele podobnych ataków.
REKLAMA
W północno-wschodniej Nigerii islamistyczni rebelianci już wcześniej atakowali szkoły za szerzenie znienawidzonej przez nich kultury zachodniej. W lipcu w ataku na szkołę średnią niedaleko miasta Potiskum, ok. 50 km od miejsca niedzielnego ataku, zginęło ok. 30 osób, w większości uczniów.
Większość szkół w regionie była od tego czasu zamknięta. Jednak władze Nigerii dwa tygodnie temu zaapelowały o ponowne otwarcie placówek i zapewniły, że będą one chronione przez policję i wojsko. Mimo rządowych obietnic w zaatakowanej w niedzielę szkole nie było służb bezpieczeństwa - powiedział rektor college'u Molima Idi Mato.
W ostatnich tygodniach organizacja Boko Haram nasiliła ataki na cywilów w odwecie za wymierzoną przeciwko nim ofensywę wojskową nigeryjskich władz. Yobe to jeden z trzech stanów, w których prezydent Goodluck Jonathan wprowadził w maju stan wyjątkowy.
Nazwę Boko Haram tłumaczy się jako "zachodnia edukacja to świętokradztwo". Od 2010 roku w atakach tej organizacji zginęło ponad 1,7 tys. ludzi.
Reuters/PAP/agkm
REKLAMA
REKLAMA