Niebo w październiku. Zobacz rój meteorów, kometę i zaćmienie Księżyca

Październik to wyjątkowo ciekawy miesiąc dla miłośników astronomii. Będą mieli okazję podziwiać m.in. Orionidy i częściowe zaćmienie Księżyca.

2013-09-30, 08:00

Niebo w październiku. Zobacz rój meteorów, kometę i zaćmienie Księżyca
Księżyc. Foto: Wikipedia Commons/Jon Glittenberg

- Będą też dobre warunki do obserwacji Urana i Jowisza - poinformował dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
Do częściowego i półcieniowego zaćmienia Księżyca, które będzie widoczne w Polsce, dojdzie w nocy z 18 na 19 października. Maksymalna faza zaćmienia wystąpi o godzinie 1:50.

Od 2 października do 7 listopada można będzie obserwować na niebie meteory z roju Orionidów. Są to zjawiska bardzo szybkie, bo wchodzą w naszą atmosferę z prędkością 66 km/s.
Maksimum aktywności tego roju występuje zwykle w okolicach 21-22 października. Jest ono przy tym bardzo szerokie - kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt małych meteorów na godzinę możemy obserwować między 19 a 24 października. Orionidy najlepiej obserwować w drugiej połowie nocy. - Największej ilości spadających gwiazd powinniśmy w naszym kraju oczekiwać w godzinach 2-5 nad ranem - ocenił Arkadiusz Olech.
W tym roku warunki do obserwacji roju nie są najlepsze, bo maksimum aktywności prawie pokrywa się z pełnią Księżyca - dodał.
Jak podkreślił Olech, cały czas polepszają się warunki do obserwacji Marsa i Jowisza. W październiku Czerwona Planeta znajdzie się w konstelacji Lwa i będzie doskonale widoczna nad ranem. Jasnego Jowisza świecącego w konstelacji Bliźniąt możemy podziwiać przez całą drugą połowę nocy.
3 października w opozycji znajdzie się Uran. To stworzy idealne warunki do jego obserwacji. - Planeta świeci w konstelacji Ryb, jest widoczna przez całą noc i do jej obserwacji wystarczy nawet "gołe oko", choć użycie lornetki na pewno pomoże w jego odnalezieniu i identyfikacji - podkreślił dr Olech.
Neptun był w opozycji w sierpniu i obecnie widoczny jest w pierwszej połowie nocy w konstelacji Wodnika. Do jego obserwacji należy użyć lornetki lub teleskopu.
W październiku mamy okazję do podziwiania dwóch najbliższych nam planet karłowatych, czyli Ceres i Plutona. Pierwsza z nich świeci w gwiazdozbiorze Lwa, a druga w Strzelcu. O ile Ceres dojrzymy przez lornetkę, to do obserwacji Plutona musimy użyć teleskopu o średnicy zwierciadła co najmniej 20-30 cm.
Pod koniec października przez lornetkę będzie można dostrzec też kometę 2P/Encke. Jest to kometa o najkrótszym znanym okresie obiegu wynoszącym tylko 3,3 roku. Będzie ją można obserwować nad ranem, na granicy konstelacji Lwa i Panny.

PAP, bk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej