more_horiz
Wiadomości

Papież reformuje Kościół. Tajna narada w Watykanie

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2013 18:54
W Watykanie trwa tajna narada papieża Franciszka z ośmioma kardynałami-doradcami. Celem posiedzenia rady jest przygotowanie wielkiej reformy Kurii Rzymskiej, rządu Kościoła.
Audio
  • Rada Kardynałów za zamkniętymi drzwiami - korespondencja Marka Lehnerta (IAR)
Papież reformuje Kościół. Tajna narada w Watykanie
Foto: Greg O'Beirne/Wikimedia Commons/CC

Obradująca w prywatnej bibliotece pustego apartamentu papieskiego rada kardynałów, reprezentujących pięć kontynentów, to pierwsze takie formalne gremium w historii papiestwa. 13 kwietnia, a więc miesiąc po swym wyborze Franciszek zdecydował, że jego doradcami będą kardynałowie: Giuseppe Bertello z Włoch - gubernator Państwa Watykańskiego, Reinhard Marx z Niemiec, Francisco Javier Errázuriz Ossa z Chile, Oswald Gracias z Indii, Laurent Monsengwo Pasinya z Demokratycznej Republiki Konga, Sean Patrick O'Malley z USA, George Pell z Australii.

Koordynatorem tego gremium papież mianował kardynała Oscara Rodrígueza Maradiagę z Hondurasu. Ich zadaniem jest pomoc Franciszkowi w zarządzaniu Kościołem powszechnym i opracowaniu zmian w regulującej funkcjonowanie Kurii Rzymskiej konstytucji apostolskiej Jana Pawła II "Pastor bonus" z 1988 roku.

Przed rozpoczęciem obrad kardynałowie koncelebrowali rano razem z papieżem mszę w watykańskim Domu świętej Marty.  W kazaniu Franciszek powiedział: "Prośmy Pana, aby nasza dzisiejsza praca uczyniła nas ludźmi bardziej pokornymi, bardziej łagodnymi, bardziej cierpliwymi i pokładającymi ufność w Bogu, by Kościół mógł dawać piękne świadectwo ludziom, którzy widząc lud Boży i Kościół odczują pragnienie, by pójść z nami".

Jeszcze przed naradą watykański rzecznik ksiądz Federico Lombardi poinformował, że po pierwszym trzydniowym posiedzeniu nie należy oczekiwać żadnych dokumentów ani decyzji.

''PAP/aj

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem