69. rocznica upadku Powstania Warszawskiego. "Zgaśnie ognisko pamięci"

2 października 1944 roku podpisano akt kapitulacji. Kapitulacja była koniecznością, ponieważ powstańcom zabrakło amunicji i żywności, nie było też pomocy zbrojnej. Armia Czerwona zatrzymała się na przedpolach stolicy.

2013-10-02, 10:05

69. rocznica upadku Powstania Warszawskiego. "Zgaśnie ognisko pamięci"
Powstanie Warszawskie: 28 sierpnia gmach Prudentialu został trafiony przez 2-tonowych pocisk z moździerza Karl Gerät. Widok z dachu domu przy ul. Kopernika 28.Foto: źr. Jerzy Piorkowski (1957) Miasto Nieujarzmione, Warszawa: Iskry, ss. 192 no ISBN/domena publiczna

Posłuchaj

Wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Paweł Ukielski o 69. rocznicy upadku powstania (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W środę wieczorem (o godz. 21.00) na Kopcu Powstania Warszawskiego zostanie zgaszone ognisko pamięci. Ogień zapłonął 1 sierpnia w dniu wybuchu powstania.

Jak podkreśla Paweł Ukielski, wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, z początkiem października 1944 walki w mieście ustawały. Trwały przygotowania do podpisania aktu kapitulacji i już obowiązywało zawieszenie broni. Kapitulację podpisano wieczorem 2 października w Ożarowie. Porozumienie kapitulacyjne zakładało, że żołnierze Armii Krajowej mieli zdać broń i być traktowani jak jeńcy wojenni.

Po upadku powstania, ludność cywilna została wywieziona do obozów lub do miast i miasteczek na terenie Generalnej Guberni. Niemcy rozpoczęli grabienie i systematyczne niszczenie miasta - wyjaśnia Paweł Ukielski. Najcięższe walki toczyły się na Starówce, dodatkowo ten obszar była najbardziej zniszczony. Zgodnie z rozkazem Hitlera, Warszawa miała zostać zrównana z ziemią.

Warszawa burzona była cztery razy

Stolicę burzono podczas wojny obronnej w 1939, po powstaniu w getcie, w trakcie walk w 1944 roku oraz po upadku powstania w ramach planowej akcji wyburzenia. Szacuje się, że miasto było zniszczone w 80-90 proc.

REKLAMA

W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Poległo również ok. 3,5 tys. żołnierzy z Dywizji Kościuszkowskiej. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych.
Do niemieckiej niewoli poszło ponad 15 tys. powstańców, w tym 2 tys. kobiet. Wśród nich niemal całe dowództwo AK, z gen. Komorowskim (mianowanym przez prezydenta Władysława Raczkiewicza 30 września 1944 r. Naczelnym Wodzem), gen. Tadeuszem Pełczyńskim i gen. Antonim Chruścielem na czele.
Wielkość strat poniesionych przez stronę polską w wyniku powstania powoduje, że decyzja o jego rozpoczęciu do dziś wywołuje kontrowersje.

>>>Serwis specjalny poświęcony Powstaniu Warszawskiemu>>>

>>>II wojna światowa: serwis specjalny portalu polskieradio.pl>>>

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR,PAP,kh

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej