Embargo Rosji wobec Litwy. Komisja Europejska chce wyjaśnień
Komisja Europejska jest przekonana, że produkty mleczne z Litwy są bezpieczne i oczekuje wyjaśnień od Rosji, która nagle zaczęła blokować te produkty.
2013-10-07, 14:32
Posłuchaj
Komisja Europejska oczekuje od Rosji wyjaśnień w sprawie wstrzymania importu produktów mlecznych z Litwy i apeluje do obu krajów o rozwiązanie tego problemu - powiedział rzecznik komisarza UE ds. zdrowia Tonio Borga, Frederic Vincent.
- Komisja nie została formalnie poinformowana przez Federację Rosyjską o tym, jaki charakter mają jej obawy dotyczące bezpieczeństwa produktów - powiedział Vincent. Dodał, że KE "naciska na rozmowy" między Rosją a Litwą i "będzie bardzo uważnie śledzić tę sytuację".
Rzecznik zaznaczył, że przed podjęciem jakichkolwiek kroków KE będzie musiała dowiedzieć się, co "dokładnie FR ma do powiedzenia na temat produktów mlecznych z Litwy". Przypomniał, że w przeszłości Rosja wprowadzała zakazy na niektóre towary z UE.
Bruksela: produkty z Litwy są bezpieczne
Vincent podkreślił, że KE "jest w pełni przekonana, że litewskie produkty mleczne są bezpieczne". - Musimy po raz kolejny powiedzieć, że UE ma najsurowszy system na świecie, jeśli chodzi o bezpieczeństwo żywności, ale czasami Rosjanie postrzegają bezpieczeństwo naszych produktów inaczej - oświadczył rzecznik. - Będziemy musieli z nimi to przedyskutować i będziemy próbować rozwiązać tę sytuację bardzo szybko - dodał.
REKLAMA
Premier Litwy: Rosja wprowadza zaostrzenia przed szczytem w Wilnie
Według cytowanego w sobotę przez radio Echo Moskwy premiera Litwy Algirdasa Butkevicziusa zaostrzenie przez Rosję przepisów dotyczących importu litewskich produktów mlecznych może być związane m.in. z listopadowym szczytem Partnerstwa Wschodniego w Wilnie, na którym Ukraina ma podpisać umowę stowarzyszeniową z UE, a Mołdawia i Gruzja - parafować takie porozumienie.
Komisja Europejska: presja jest nie do zaakceptowania
Rzecznik komisarza UE ds. rozszerzenia Stefana Fuelego, Peter Stano, powiedzia, że "jakakolwiek presja wywierana na kraje, które chcą zbliżyć się do UE, jest nie do zaakceptowania". - Wspieramy naszych partnerów, gdy muszą stawić czoło takim naciskom. Jesteśmy gotowi okazywać im solidarność i rekompensować szkody - dodał Stano.
Rzecznik przypomniał, że gdy Rosja nałożyła embargo na import wina z Mołdawii, co było odebrane jako kara za zbliżanie się tego kraju do UE, Komisja Europejska zaproponowała pełne otwarcie unijnego rynku dla importu wina z Mołdawii.
Od poniedziałku Rosja oficjalnie wstrzymała import produktów mlecznych z Litwy. Wprowadzenie embarga Moskwa uzasadniła wykryciem w litewskich wyrobach mlecznych drożdży, pleśni i bakterii E. coli. Główny lekarz sanitarny Federacji Rosyjskiej Giennadij Oniszczenko twierdzi, że służby sanitarne Rosji od dłuższego czasu wyrażały zaniepokojenie z powodu jakości produkcji mlecznej z Litwy.
REKLAMA
To nie pierwsze rosyjskie restrykcje handlowe wymierzone w Litwę, która kieruje obecnie pracami Wspólnoty. Kilka tygodni temu Moskwa zaostrzyła kontrole celne litewskich towarów na przejściach granicznych.
Te działania w Brukseli określa się mianem odwetu za przygotowania do listopadowego szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie. Mogą na nim zapaść decyzje o zbliżeniu do Unii Ukrainy, oraz Gruzji i Mołdawii, które Rosja uważa za swoją strefę wpływów. Co na to Komisja Europejska? - Żadnych politycznych deklaracji na razie nie będzie - ucina rzeczniczka Komisji Pia Ahrenkilde Hansen. Pod koniec listopada na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie Unia planuje podpisanie umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą i parafowanie umów z Gruzją i Mołdawią, które też już usłyszały groźby ze strony Moskwy o możliwej blokadzie importu jeśli zdecydują się na zbliżenie do Unii Europejskiej.
PAP/IAR/agkm
REKLAMA
Galeria: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>
REKLAMA