CZD: 10-latek zatruty grzybami nie potrzebuje przeszczepu wątroby
Poprawia się stan chłopca, który zatruł się grzybami. Rzeczniczka Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie Joanna Komolka powiedziała, że chłopiec jest w dobrej kondycji. Jest przytomny, rozmawia, uśmiecha się i je samodzielnie.
2013-10-18, 12:25
Posłuchaj
Komolka podkreśliła, że miniona doba była decydująca. Przeszczep nie był w tym przypadku brany pod uwagę.
Chłopiec pochodzi z województwa zachodniopomorskiego. W czwartek rano został przewieziony do szpitala z podejrzeniem zatrucia muchomorem sromotnikowym. Kilka dni wcześniej jadł grzyby z całą rodziną.
Apel lekarzy: nie dawajcie dzieciom grzybów
Mimo apeli lekarzy, co roku dochodzi do tragedii i zatruć grzybami. Doktor Małgorzata Manowska z Centrum Zdrowia Dziecka apelowała we wrześniu - Nie dawajmy grzybów dzieciom. Jest to bardzo niebezpieczne. Grzyby nie zawierają podstawowych składników odżywczych, ani witamin i nie powinny pojawiać się w jadłospisie maluchów. Co roku powtarza się problem z pacjentami, którzy zatruwają się grzybami - mówiła Manowska.
REKLAMA
Chirurg profesor Piotr Kaliciński wyjaśniał wtedy, że w przypadku zatrucia muchomorem sromotnikowym, trudno zareagować wcześniej, bo objawy pojawiają się dopiero po kilkunastu godzinach, kiedy wątroba jest całkowicie zniszczona i konieczny jest przeszczep. Dodał, że aby nie dochodziło do tragedii, potrzebna jest nie tylko edukacja, ale też zmiana zwyczajów i jak to ujął - kampania, która spowoduje, że nikt nie będzie wpadał na pomysł, żeby karmić małe dziecko grzybami.
Zobacz galerię Dzień na Zdjęciach >>>
IAR,kh
REKLAMA