Włocławskie muzeum wzbogaciło swoją kolekcję o pożądany obraz
Potrzeba było dwóch lat negocjacji, by obraz Dawida Haltrechta "Haftująca kobieta" znalazł się w muzeum we Włocławku. Jest teraz częścią kolekcji polskich portretów - najważniejszej poza-regionalnej kolekcji włocławskiego muzeum.
2013-10-22, 13:19
Obraz można już zobaczyć w stałej ekspozycji "Galeria portretu polskiego" w Gmachu głównym przy ul. Słowackiego 1a.
"Dzieło przedstawia ciemnowłosą, siedzącą we wnętrzu kobietę, okrytą jaskrawym, czerwonym szalem, haftującą złotą tkaninę. Ukazana z boku kompozycji niewiasta, wykonując haft, nie koncentruje się na tym zajęciu, patrzy na wprost, na widza" - opisała treść namalowanego w 1909 roku obrazu Krystyna Kotula, kierująca działem zbiorów sztuki Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.
Dodała, że namalowane przedmioty - meble, tkaniny, martwa natura - nie odwracają uwagi od portretowanej kobiety i pozwalają skupić się na jej twarzy i wyrazistym spojrzeniu.
"Płótno odznacza się przemyślaną kompozycją, żywą, świetlistą barwą, umiejętnie kładzionym światłem rozjaśniającym drugi plan, a ponadto charakterystyką psychologiczną modelki. Łączy w sobie realistyczny wizerunek kobiety i impresyjnie namalowaną martwą naturę, składającą się z ustawionych na stoliku przyborów do szycia i wzorzystego tła" - oceniła Kotula.
REKLAMA
Muzeum otrzymało ofertę kupna obrazu już dwa lata temu, ale dopiero po wsparciu z programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Kolekcje muzealne" oraz samorządu województwa kujawsko-pomorskiego transakcja została sfinalizowana.
Portret wcześniej był wystawiany w 1910 r. na "Stałej wystawie sztuk pięknych" w Łodzi. Ponownie zaprezentowano go publicznie dopiero w 2009 r. na ekspozycji "Zostały po nich tylko obrazy. Malarstwo Żydów Polskich przed 1939 r." w Muzeum Polskim w Rapperswilu. Ostatnio można było go oglądać w Space Gallery w Krakowie na wystawie pokazującej sztukę polskich Żydów, która towarzyszyła 21. Festiwalowi Kultury Żydowskiej w 2011 r.
Dawid Aleksander Haltrecht urodził się w 1880 r. we Włocławku. Pochodził z rabinackiej rodziny. Studiował malarstwo w Odessie, Monachium, Paryżu i Rzymie. Reprezentował kierunek malarski realistyczny, a czerpał z imprezjonizmu i postimprezjonizmu. Zmarł w 1939 roku w Moskwie.
cł
REKLAMA
REKLAMA