Warszawa otrzyma pieniądze na odszkodowania za dekret Bieruta
Komisja skarbu państwa zdecydowała, że podejmie prace nad senackim projektem ustawy i w trybie ekspresowym przyjęła go bez poprawek i bez sprzeciwu opozycji.
2013-10-23, 18:22
Posłuchaj
Z decyzji tej zadowolony jest Ryszard Grzesiuła. Wiceprezes Stowarzyszenia Dekretowiec powiedział IAR, że na realizację czeka obecnie 288 sądowych wyroków, a wiele spraw jest w toku. Według wyliczeń Stowarzyszenia, około 150 tysięcy osób ma jeszcze prawo, zgodnie z dekretem, wystąpić o odszkodowanie. "Drugie tyle mieszka w rozlatujących się budynkach nie remontowanych od 70 lat, bo - jak mówi Grzesiuła - są roszczenia, bo idą do zwrotu".
Projekt przewiduje, że stolica w latach 2014-2016 będzie mogła dostać z Funduszu Reprywatyzacyjnego do 200 milionów złotych rocznie. Podczas wtorkowych obrad komisji przedstawiciel biura legislacyjnego Sejmu powiedział, że nowelizacja ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji, przygotowana przez Senat, jest niezgodna z zasadami techniki legislacyjnej. W środę tę opinię podtrzymał, mówiąc jednak, że nie widzi podstaw do zaskarżenia jej do Trybunału Konstytucyjnego.
_____________________________________________________________________________
Dekret z 26 października 1945 r. "O własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy", podpisany został przez ówczesnego przewodniczącego Krajowej Rady Narodowej Bolesława Bieruta. Skutkiem jego wejścia w życie (w listopadzie 1945 r.), było przejęcie wszystkich gruntów w granicach miasta przez gminę m.st. Warszawy, a w 1950 r. przez Skarb Państwa - w związku ze zniesieniem samorządu terytorialnego.
REKLAMA
Dekretem z 1945 r., uzasadnianym "racjonalnym przeprowadzeniem odbudowy stolicy i dalszej jej rozbudowy zgodnie z potrzebami narodu", objęto około 12 tys. ha gruntów, w tym ok. 20-24 tys. nieruchomości.
W myśl dekretu właściciele gruntów mogli w ciągu sześciu miesięcy od dnia objęcia działek w posiadanie przez gminę zgłosić wnioski o przyznanie im na tych terenach "prawa wieczystej dzierżawy z czynszem symbolicznym lub prawa zabudowy za symboliczną opłatą". Składane w tej sprawie wnioski pozostawały jednak często bez rozpatrzenia lub wydawano decyzje odmowne, bez podawania podstaw prawnych. Wiele osób nie złożyło w ogóle wniosków, ponieważ np. znajdowały się w więzieniach, przebywały za granicą lub nie zostały poinformowane o takiej możliwości.
Na początku grudnia 2007 r. Sąd Najwyższy stwierdził, że to Skarb Państwa ma pokryć koszty wszystkich decyzji wydanych m.in. przez rady narodowe, urzędy gmin, województw przed 27 maja 1990 roku - przed reformą administracji. Dotyczy to m.in. decyzji wywłaszczeniowych, które powoływały się na ustawę nacjonalizacyjną, na dekret o reformie rolnej, a także na "dekret Bieruta".
Obecnie toczy się ok. 8 tys. postępowań dotyczących nieruchomości odebranych na mocy dekretu. w ostatnich latach wypłacane przez Warszawę odszkodowania przekraczają 200 mln zł rocznie, a tendencja jest wzrostowa.
REKLAMA
mr
REKLAMA