W sobotę będzie można oddać hołd Tadeuszowi Mazowieckiemu

Trumna z ciałem byłego premiera zostanie wystawiona w Pałacu Prezydenckim. Wartę honorową będą przy niej pełnili bliscy i przyjaciele, przedstawiciele Kancelarii Prezydenta oraz żołnierze z Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego.

2013-10-30, 13:09

W sobotę będzie można oddać hołd Tadeuszowi Mazowieckiemu

Pałac Prezydencki będzie otwarty od godziny 10.00 do 17.00. Wszyscy chętni będą się mogli wpisać do ksiąg kondolencyjnych. By to zrobić, trzeba zabrać ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem. Kancelaria Prezydenta prosi o niewnoszenie niebezpiecznych przedmiotów, a także plecaków, dużych toreb czy walizek.

W niedzielę odbędzie się uroczyste wyprowadzenie trumny z Pałacu Prezydenckiego do Bazyliki Archikatedralnej pod wezwaniem Męczeństwa świętego Jana Chrzciciela, gdzie o 11.00 rozpocznie się Msza święta. Trumna z ciałem Tadeusza Mazowieckiego spocznie w grobie rodzinnym na cmentarzu w podwarszawskich  Laskach.
Pogrzeb będzie miał charakter państwowy. Prezydent Bronisław Komorowski ogłosił 3 listopada dniem żałoby narodowej.

Tadeusz Mazowiecki zmarł w poniedziałek, w wieku 86 lat.

Zobacz serwis specjalny poświęcony TADEUSZOWI MAZOWIECKIEMU>>>

REKLAMA

Mazowiecki był ostatnim premierem PRL i pierwszym premierem III Rzeczypospolitej, wybranym po wyborach 4 czerwca 1989 r. Stworzył rząd koalicyjny z udziałem "Solidarności", PZPR, ZSL i SD. Jego rząd wprowadził tzw. plan Balcerowicza, który przeprowadził gospodarkę Polski od systemu komunistycznego do rynkowego.

W 1990 roku kandydował w wyborach prezydenckich. Zajął trzecie miejsce za Lechem Wałęsą i Stanem Tymińskim. Po porażce złożył dymisję gabinetu. Od 1991 do 1997 roku był posłem na Sejm.

Od jesieni 2010 roku pełnił funkcję doradcy Komorowskiego. - Odszedł od nas człowiek, który w decydujących dla Polski chwilach miał odwagę być mądry - mówił w dniu śmierci Mazowieckiego prezydent Komorowski. Wśród największych osiągnięć Mazowieckiego, Komorowski wymienił: normalizację stosunków z Niemcami, budowę podwalin dzisiejszego rozwoju i reformę samorządową .

W samych superlatywach o zmarłym premierze mówił też Lech Wałęsa. Jego zdaniem, Mazowiecki był najlepszym szefem rządu w powojennej Polsce. - Był porządnym człowiekiem, patriotą. Pracował w starym, porządnym, polskim stylu - ocenił.

REKLAMA

Drogi Panie Tadeuszu, będzie nam Ciebie bardzo brakowało - mówił z kolei Donald Tusk. Premier nazwał Tadeusza Mazowieckiego jednym z najwybitniejszych polskich polityków XX wieku. - Być może w dzisiejszych czasach to najbardziej nas uderza, że można było w sobie z taką naturalną godnością pomieścić i wielkość i skromność - dodał.

IAR/asop

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej