Jerzy Nowak: Ja jestem Żyd z "Wesela"

W marcu wieku 89 lat zmarł Jerzy Nowak, aktor teatralny i filmowy, reżyser, przez wiele lat związany ze Starym Teatrem w Krakowie. W dorobku artystycznym miał blisko 180 ról w filmie, na deskach teatrów, w serialach i w Teatrze Telewizji.

2013-10-31, 18:00

Jerzy Nowak: Ja jestem Żyd z "Wesela"

Posłuchaj

Fragment sztuki "Ja jestem Żyd z "Wesela" z Jerzym Nowakiem w roli głównej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Jerzy Nowak grał niemal do ostatnich chwil życia, ostatni raz na miesiąc przed śmiercią wcielił się w swą sztandarową rolę Hirsza Singera w spektaklu "Ja jestem Żyd z "Wesela", według prozy Romana Brandstaettera. Tę rolę w ciągu 20. lat zagrał ponad 630 razy, przechodząc do historii polskiego teatru.

Teatr był tylko jedną z jego wielkich miłości, drugą było kino. Wprawdzie był obsadzany zwykle w rolach drugoplanowych, jednak to nie przeszkodziło mu w eksponowaniu swojego talentu aktorskiego. Stworzył niezapomnianą kreację  jako Zucker w "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy, grał też w "Amatorze" Krzysztofa Kieślowskiego, "Liście Schindlera" Stevena Spielberga czy "Quo Vadis" Jerzego Kawalerowicza. W ostatnich latach mogliśmy oglądać go w "Rysie" Michała Rosy i w amerykańskim filmie biograficznym "Dzieci Ireny Sendlerowej".

Kolega po fachu ze Starego Teatru w Krakowie, Jerzy Trela wspominał Jerzego Nowaka, jako wszechstronnego aktora, mającego dużą wiedzę na temat teatru i literatury.- Tyle ile Jerzy Nowak zagrał i jak, życzyłbym każdemu - mówił aktor.

Za swe kreacje sceniczne Jerzy Nowak był wielokrotnie wyróżniany, między innymi otrzymał nagrodę na XVIII Opolskich Konfrontacjach Teatralnych w Opolu, za rolę Żyda w "Weselu" Stanisława Wyspiańskiego, w reżyserii Andrzeja Wajdy, w Starym Teatrze, a także na IV Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora we Wrocławiu, za monodram "Prawdziwa obrona Sokratesa Kostasa Varnalisa", również  w Starym Teatrze w Krakowie. W 2008 roku został uhonorowany Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

REKLAMA

Aktor urodził się 20 czerwca 1923 roku w Brzesku. Podczas wojny walczył w partyzantce. W 1948 roku ukończył Państwową Szkołę Dramatyczną w Krakowie i w tym samym roku zadebiutował w teatrze. Po latach, już jako aktor krakowskiego Teatru Starego, został jej wykładowcą.

IAR/pq

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej