Wszystkich Świętych. Znicze na grobach bliskich, zasłużonych i kwesty
Zgodnie z tradycją 1 listopada Polacy zapalili znicze na grobach swych bliskich, ale również na mogiłach poległych za ojczyznę, na grobach artystów i ludzi zasłużonych dla naszego kraju. Na nekropoliach w całej Polsce odbywają się kwesty na ratowanie najcenniejszych nagrobków.
2013-11-01, 20:17
Posłuchaj
Znicze zapłonęły 1 listopada przy grobie pierwszych polskich władców - Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Ich prochy spoczywają się w Złotej Kaplicy w Archikatedrze w Poznaniu. Na co dzień kaplica jest zamknięta. Proboszcz ksiądz Ireneusz Szwarc wyjątkowo postanowił ją jednak otworzyć jedynie na kilkanaście minut - tak, aby wierni mogli zapalić znicze i odmówić krótką modlitwę.
Poznań: zebrano 33 tysiące złotych na renowację cmentarza na Rossie >>>
Do końca listopada można zwiedzać kryptę w podziemiach Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze. To jedyny miesiąc w roku, kiedy siedemnastowieczna krypta jest dostępna dla zwiedzających. Znajduje się w niej 36 wykutych w skale nisz grobowych, w których spoczywają mnisi paulińscy, a także zasłużone osobistości świeckie. Od 1968 roku mnisi grzebani są poza sanktuarium.
Na cmentarzu przy ulicy Lipowej w Lublinie jak co roku odbyła się procesja ekumeniczna. Jak powiedział metropolita lubelski ksiądz arcybiskup Stanisław Budzik, to piękny symbol Lublina, miasta wielokulturowego, że na jednym cmentarzu są groby wyznawców różnych wyznań chrześcijańskich. Podkreślił, że wszystkich uczestników procesji łączy wiara w Chrystusa Zmartwychwstałego.
REKLAMA
Jedna z najsłynniejszych polskich nekropolii to zakopiański cmentarz na Pęksowym Brzyzku. Na początku był to zwykły wiejski cmentarz, gdzie chowano górali z Zakopanego, potem tu swoje miejsce spoczynku znajdowali wielcy Polacy związani z Tatrami. Starosta tatrzański Andrzej Gąsienica-Makowski przypomina, że 1 listopada to dla górali wyjątkowy dzień. - Powracamy do chwil spędzonych z tymi, którzy odeszli "za grań", pytomy pieknie najwyższego Gazdę o to, coby dał im niebo - dodał Andrzej Gąsienica-Makowski. Na zabytkowym cmentarzu jest około 250 grobów. Spoczywają tam znani Polacy, między innymi Tytus Chałubiński, Stanisław Witkiewicz, Kazimierz Przerwa-Tetmajer i Kornel Makuszyński. Są i zasłużeni ratownicy TOPR, jak Klimek Bachleda, czy ci, którzy zginęli w Tatrach śpiesząc z pomocą innym.
W dzień Wszystkich Świętych środowisko górskie wspomina także zmarłych himalaistów, którzy na zawsze pozostali w górach. Ten rok jest szczególnie tragiczny dla polskiego himalaizmu. Na zboczach Broad Peak zginęli Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski. Ostatnim szczytem Artura Hajzera był Gaszerbrum I.
REKLAMA
Znicze zapłonęły także w portach morskich na nabrzeżu, w sąsiedztwie kutrów i falochronów płoną znicze. Mają upamiętnić tych, którzy zginęli na morzu. Znicze płoną na całym polskim Wybrzeżu od Świnoujścia aż po Hel.
Polacy dbają o groby Polaków poza granicami kraju >>>
Lwów
Polacy pamiętają też o rodakach, spoczywających na cmentarzach na Kresach. 40 tysięcy zniczy zapłonęło na polskich nekropoliach we Lwowie. Na Cmentarzu Łyczakowski i Orląt Lwowskich rozpoczęła się 10. akcja "Światełko pamięci". Biorą w niej udział Polacy mieszkający we Lwowie, harcerze, młodzież z Polski. Przy okazji akcji zapalania zniczy, jej uczestnicy składają wieńce na grobach najznakomitszych polskich naukowców, ludzi kultury, na grobach powstańców styczniowych oraz obrońców Lwowa z 1918 roku.
Na Cmentarzu Orląt Lwowskich odprawiona została msza w intencji Polaków, poległych w obronie Lwowa w 1918 roku. W nabożeństwie wzięło udział ponad tysiąc osób. Cmentarz Orląt jest autonomiczną częścią Cmentarza Łyczakowskiego. Spoczywa tam blisko 3 tysiące bohaterów broniących Lwowa przed oddziałami wojsk ukraińskich w 1918 roku. Symbolem obrońców jest Jurek Bitschan, który nie miał nawet 14. lat kiedy zginął od dwóch eksplodujących, ukraińskich pocisków.
REKLAMA
IAR/agkm
REKLAMA