X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Odnaleziono materiały szefa wywiadu Armii Krajowej

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2013 17:55
Dokumenty przez 70 lat były w skrytce i tylko dzięki przypadkowi zostały odnalezione.
Audio
  • Piotr Bezia mówi jak odkrył dokument ppłk.Mariana Drobika (źr. IAR)
Stolik-skrytkę z dokumentami szefa wywiadu AK, ppłk. Mariana Drobika ps. Dzięcioł przekazano Muzeum Powstania Warszawskiego.Darczyńca Piotr Bezia 2 z prawej.
Stolik-skrytkę z dokumentami szefa wywiadu AK, ppłk. Mariana Drobika ps. Dzięcioł przekazano Muzeum Powstania Warszawskiego.Darczyńca Piotr Bezia 2 z prawej.Foto: PAP/EPA/Rafał Guz

Niezwykły dla historyków skarb odkrył Piotr Bezia, który na aukcji internetowej kupił przedwojenny stolik. W zakamuflowanej skrytce znalazł maszynopis raportu o stosunku Polski do Związku Sowieckiego z końca 1943 roku. Okazało się, że raport napisał ppłk. Marian Drobik ps Dzięcioł, szef II oddziału Komendy Głównej Armii Krajowej.

Piotr Bezia podkreśla, że stolik miał zostać przerobiony. Przyglądając się uważnie Bezia zauważył, że półka na której opierała się szuflada jest obluzowana i w ten sposób odnalazł skrytkę. Już po pierwszej lekturze dokumentów wiedział, że mają wartość historyczną.

Materiały, które trafiły do Muzeum Powstania Warszawskiego są w doskonałym stanie. W skrytce były także pismo przewodnie oraz odbitka fotografii Mariana Drobika i jej negatyw na szklanej płytce. Dokumenty wkrótce będzie można oglądać - zapewnia dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski. Podkreśla, że badania historyczne są ciekawe i nadal wiele rzeczy jest jeszcze do odkrycia.

To drugi znany egzemplarz raportu o stosunku Polski do Związku Sowieckiego ppłk. Mariana Drobika, pismo przewodnie datowane jest na 8.11.1943 rok. Pierwszy egzemplarz jest w IPN.

Zobacz serwis historyczny - II wojna światowa>>>

mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Akcja "Most III" – jak wywiad Armii Krajowej pomógł uratować Londyn

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2020 05:55
- Trzeba z goryczą stwierdzić, że ogromnego wkładu Polaków do walki z Wunderwaffe ci, którzy nam najwięcej zawdzięczają - Anglicy - nie dostrzegli, albo też szybko zapomnieli – mówił Tadeusz Chciuk, jeden z uczestników operacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pamiątki z Auschwitz na aukcji. eBay przeprasza

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2013 17:06
Portal eBay przeprasza za umieszczenie na aukcji internetowej około 30 pamiątek z obozu koncentracyjnego Auschwitz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nieznane dzieła mistrzów wśród odnalezionych w Monachium obrazów

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2013 16:36
Niemiecka prokuratura ujawnia szczegóły dotyczące ogromnej kolekcji obrazów odkrytej w Monachium. Chodzi o blisko 1,5 tys. płócien, w większości zrabowanych przez nazistów.
rozwiń zwiń