Dlaczego nie rozliczono komunizmu? Debata w IPN
Warszawski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej zorganizował panel dyskusyjny o rozliczeniach PRL-u.
2013-11-20, 15:43
Panel, na kanwie rozważań o procesach za „błędy i wypaczenia” z lat 1956-1957, czyli o tak zwane "łamanie praworządności socjalistycznej", odbędzie się 21 listopada.
Podczas konferencji, oprócz licznych referatów, zaprezentowany zostanie film dokumentalny Aliny Czerniakowskiej „Humer i inni”. Jest to relacja z procesu sądowego, zbrodniarza stalinowskiego Adama Humera oraz innych pracowników Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego w PRL-u . Dokument przedstawia przebieg zeznań ofiar oraz ich katów. Widzowi rzuca się w oczy bezmiar demoralizacji ówczesnych ludzi władzy i ogrom cierpienia ofiar stalinizmu.
Zobacz relacje Józefa Światły w Radiach Wolności>>>
Do udziału w debacie zostali zaproszeni: prof. Andrzej Zybertowicz , prof. Wiesław Władyka, dr hab. Zbigniew Siemiątkowski dr Tomasz Żukowski, dr Tomasz Łabuszewski. Dyskusję poprowadzi: Robert Spałek.
REKLAMA
Dyskutanci spróbują odpowiedzieć m.innymi na pytania:
- Czy okres umownie zwany „polskim stalinizmem” 1944/48–1956 został kiedykolwiek, jakkolwiek rozliczony, osądzony, podsumowany (politycznie, prawnie, społecznie, naukowo, publicystycznie)? Czy jasno postawiono granicę i nazwano katów i ofiary?
- Jakie niebezpieczeństwa niosą ze sobą próby tłumaczenia zbrodni i dramatów tamtego okresu np. „skomplikowaną powojenną sytuacją polityczno-społeczną”, wskazywaniem na „obcych” (zarówno narodowo: Sowietów, Żydów; jaki i ideowo: komunistów) jako odpowiedzialnych za stalinizm w Polsce Ludowej?
- Czy brak jednoznacznych ocen PRL (brak wspólnej, jednorodnej oceny komunizmu w Polsce) to wartość, czy wada dla aktualnej dyskusji nad PRL i jej skutkami?
REKLAMA
- Czy brak sądowych rozliczeń „stalinizmu w Polsce” po 1956 r. ułatwił po 1989 r. (czy miał w ogóle jakikolwiek wpływ) na zaniechanie rozliczeń ludzi stojących na czele PZPR i SB przez poprzednie dekady?
Spotkanie odbędzie się 21 listopada 2013 r. o godzinie 17.00 w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki Przystanek Historia przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie. Wstęp wolny.
mc
REKLAMA
REKLAMA