Ostatnie pożegnanie Marianny Popiełuszko
Matka błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, Marianna Popiełuszko, zmarła we wtorek, 19 listopada, w szpitalu w Białymstoku. Miała 103 lat.
2013-11-23, 12:00
Posłuchaj
O godz. 11 w kościele w Suchowoli (woj. podlaskie) rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe Marianny Popiełuszko. Nabożeństwu przewodniczy metropolita białostocki abp Edward Ozorowski.
Matkę ks. Jerzego żegna rodzina, okoliczni mieszkańcy, lokalne władze. Licznie obecni są m.in. przedstawiciele NSZZ "Solidarność". Wśród przybyłych są m.in. były prezydent RP Lech Wałęsa, kardynał Kazimierz Nycz, abp Sławoj Leszek Głódź, przewodniczący "Solidarności" Piotr Duda.
Przed mszą do kościoła dotarł z rodzinnej wsi Popiełuszko Okopy kondukt z trumną z ciałem zmarłej. Marianna Popiełuszko spocznie na cmentarzu w Suchowoli w rodzinnym grobowcu. W 2002 roku pochowano tam jej męża Władysława Popiełuszko, który zmarł w wieku 92 lat.
"Ikona matki"
"Odchodzi z tego świata 'ikona' matki, która, naznaczona cierpieniem, jednoczy się z Matką Bolesną i przebacza oprawcom swojego Syna" - napisali w telegramie kondolencyjnym Przewodniczący i Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski, abp Józef Michalik oraz bp Wojciech Polak. Proszą w nim, by Jezus Chrystus, Zwycięzca Śmierci, przyjął zmarłą Mariannę do Swego Królestwa, by wraz ze swym Błogosławionym Synem mogła wychwalać wielkie Miłosierdzie Boże.
Na stronie internetowej Konferencji Episkopatu Polski pojawiła się również informacja, że nuncjusz Apostolski w Polsce abp Celestino Migliore przekazał metropolicie białostockiemu, abp. Edwardowi Ozorowskiemu telegram kondolencyjny od papieża Franciszka. Papież podziękował Bogu za piękne i długie życie Marianny Popiełuszko, oddane Bogu, Kościołowi i rodzinie. Pobłogosławił jej najbliższym i uczestniczącym w pogrzebie.
Marianna Popiełuszko
Marianna Popiełuszko od 10 listopada przebywała w Szpitalu Miejskim w Białymstoku. Szpital nie udziela informacji na temat przyczyny jej śmierci.
Popiełuszko mieszkała we wsi Okopy koło Suchowoli. W 1942 roku wyszła za mąż za Władysława Popiełuszkę. Mieli pięcioro dzieci: Teresę, Józefa, Alfonsa, który w trakcie studiów zmienił imię na Jerzy, Jadwigę i Stanisława. Mieszkała z rodziną jednego z synów, stale opiekowali się nią też działacze podlaskiej Solidarności.
Na początku lat 80. brała udział w odprawianych przez ks. Jerzego tzw. mszach za ojczyznę. Po zabójstwie syna przez SB w 1984 roku uczestniczyła w różnych spotkaniach religijnych i rocznicowych, w tym w spotkaniach z działaczami "Solidarności" i pielgrzymkach ludzi pracy na Jasną Górę.
W 2006 roku została odznaczona przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej.
Ks. Jerzy Popiełuszko został beatyfikowany w 2010 roku. Przed beatyfikacją Marianna Popiełuszko mówiła dziennikarzom, że aby wychować świętego, należy "kochać Boga i ludzi, kochać sercem i czynami". Podkreślała, że zawsze trzeba się cieszyć.
IAR, PAP, kk
REKLAMA
REKLAMA