Juszczenko: UE musi pomóc Ukrainie uwolnić się od Rosji. ”Umowa to zmiana geopolityczna”
Jeśli Bruksela nie pomoże Ukrainie, to Kijów będzie musiał przyjąć warunki narzucone przez Moskwę – ostrzega były przywódca pomarańczowej rewolucji Wiktor Juszczenko. Według niego, Europa ma ku temu potężne możliwości.
2013-11-25, 11:20
Jeśli UE nie zagwarantuje Kijowowi wsparcia na drodze ku europejskiej integracji, Ukraina zostanie przymuszona do udziału w rosyjskiej Unii Celnej na warunkach narzuconych przez Moskwę - ostrzega były prezydent Wiktor Juszczenko w dzienniku "Financial Times"
- Gdzie była oferta ze strony UE, jeśli chodzi o pomoc dla ukraińskiej gospodarki w trudnych czasach, gdy zmagała się z recesją, warunkami Międzynarodowego Funduszu Walutowego i wyzwaniami konkurencyjności wynikającymi z umowy stowarzyszeniowej? - pyta Juszczenko w poniedziałkowym wydaniu gazety.
Jak podkreśla, "poza pomocą gospodarczą, UE musi wysłać jasny sygnał, że drzwi dla Ukrainy pozostają otwarte". Od Europy zależy odpowiedź, czy potrzebuje Ukrainy i czy będzie wspierać ukraińską transformację jako niepodległego i demokratycznego kraju. - Ci, którzy bagatelizowali gotowość Moskwy do wykorzystania wszelkich możliwych środków dla zachowania strefy wpływów, muszą wyciągnąć wnioski z rozwoju sytuacji i pomóc przezwyciężyć imperialistyczne aspiracje Rosji - zaznacza. Zdaniem byłego prezydenta Europa ma gigantyczną siłę, by przezwyciężyć wpływy Moskwy.
<<< 100 tysięcy ludzi protestowało w Kijowie >>>
<<< Euromajdan przetrwał noc >>>
<<< Rano zamieszki przed radą ministrów. Użyto gazu >>>
REKLAMA
- Ukraińcy jasno opowiedzieli się za europejską integracją. To zaangażowanie wpisuje się w bezprecedensowe wysiłki transformacji i konsolidacji w ciągu minionych 22 lat niepodległości. Politycy, którzy tego nie rozumieją, nie powinni mieć na Ukrainie politycznej przyszłości - pisze autor komentarza, odnosząc się do wstrzymania w ubiegłym tygodniu przez rząd w Kijowie przygotowań do podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE.
Podkreśla, że umowa o stowarzyszeniu z UE nie powinna być postrzegana jedynie w wymiarze technicznym, politycznym, międzynarodowym czy prawnym. Umowa "oznacza zabezpieczenie trwałej geopolitycznej zmiany. Stanowi ekspansję demokracji i stabilności w Europie i oddanie Ukrainie historycznej sprawiedliwości jako niepodległemu krajowi w ramach Europy" - zwraca uwagę były prezydent.
Europa jest podzielona na dwie części
Ocenia następnie, że Rosja usiłuje przywrócić model sowiecki na drodze "niewinnie brzmiących projektów jak ”Unia Celna czy Wspólna Przestrzeń Gospodarcza", które nie mają nic wspólnego z gospodarczą integracją, a ich jedynym celem jest zapewnienie suwerenności Rosji i zniszczenie konkurencyjnego przemysłu w krajach sąsiedzkich.
Według autora komentarza Europa jest obecnie podzielona na dwie części - "nie żelazną kurtyną, ale dwoma typami polityki" - demokratyczną z Brukseli i euroazjatycką z Moskwy. Jak przypomina, "Ukraina jest największym w Europie krajem pod względem terytorium, z potencjałem w dziedzinie handlu, energetyki i rolnictwa", a jej znaczenia dla Europy nie można nie brać pod uwagę.
PAP/agkm
(Wideo: Piotr Pogorzelski, Polskie Radio: akcja Berkutu na placu Europejskim w nocy 24/25 listopada)
REKLAMA
(Wideo: niedzielny protest na Ukrainie źr. UA 1+1/x- news)
REKLAMA