Orkan Ksawery nad Polską. Sytuacja po przejściu wichury
Jak poinformowało Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, w całym kraju prądu nie ma około 40 tysięcy odbiorców.
2013-12-09, 13:12
Posłuchaj
Prądu pozbawieni są między innymi mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Jak poinformowało w poniedziałek Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku, w województwie pomorskim prądu nie ma ok. 7,3 tys. odbiorców. Na Warmii i Mazurach - według informacji Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Olsztynie - problem dotyczy ok. 3,6 tys. gospodarstw. Służby energetyczne pracują nad usunięciem awarii.
ORKAN KSAWERY - zobacz serwis specjalny>>>
Ponad 12 tysięcy interwencji
Tragiczny bilans wichury, która od czwartku wiała nad Polską, to pięć ofiar śmiertelnych i 77 osób poszkodowanych.
W związku z orkanem Ksawery, któremu towarzyszyły intensywne opady śniegu, od czwartku strażacy w całym kraju interweniowali 12,4 tys. razy - podała w poniedziałek rano Państwowa Straż Pożarna. W sumie w akcje ratunkowe w tych dniach zaangażowanych było ponad 50 tysięcy strażaków oraz kilkanaście tysięcy pojazdów.
W niedzielę Państwowa Straż Pożarna na terenie całego kraju odnotowała 285 interwencji związanych z usuwaniem skutków orkanu Ksawery (najwięcej w województwach: łódzkim - 54, wielkopolskim - 48, mazowieckim - 33 i pomorskim - 24).
W poniedziałek o godz. 6 wszystkie drogi krajowe były przejezdne. Na drogach krajowych pracowało 465 pojazdów odśnieżających.
Ostrzeżenia hydrologiczne i meteorologiczne
Obecnie obowiązują trzy ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia. Dotyczą one możliwości utrzymywania się poziomu wody w strefie stanów ostrzegawczych i lokalnie w stanach alarmowych. Chodzi o województwa: zachodniopomorskie (ujściowy odcinek Odry wraz ze zlewnią Zalewu Szczecińskiego), pomorskie (Żuławy i Zalew Wiślany oraz na wybrzeżu zachodnim, środkowym i wschodnim) i warmińsko-mazurskie (Żuławy i Zalew Wiślany) .
x-news.pl, TVN24
Prognoza pogody
W poniedziałek w kraju zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Okresami opady deszczu, na wschodzie Polski początkowo śniegu i deszczu ze śniegiem. W Karpatach opady śniegu - prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej do 20 cm. Temperatura maksymalna od jednego stopnia Celsjusza na północnym wschodzie i w kotlinach karpackich, do 6-8 stopni Celsjusza na zachodzie. Wiatr umiarkowany, miejscami dość silny, porywisty. Na wschodzie wiatr początkowo może powodować zawieje śnieżne.
W nocy zachmurzenie umiarkowane i duże, w centrum i na północy miejscami rozpogodzenia. Na północnym zachodzie oraz na południu słabe opady deszczu i deszczu ze śniegiem, a w górach, na krańcach wschodnich, a także na wschodnim wybrzeżu okresami opady śniegu. Miejscami silne zamglenia ograniczające widzialność. Temperatura minimalna od minus 10 stopni Celsjusza, minus 8 stopni Celsjusza na północnym wschodzie, do minus 4 stopni Celsjusza w centrum, jeden stopnień Celsjusza na północnym zachodzie i do 3 stopni Celsjusza na krańcach południowo-zachodnich. Wiatr słaby, zmienny, z przewagą kierunków północnych.
We wtorek we wschodniej połowie kraju zachmurzenie małe i umiarkowane, w zachodniej zachmurzenie umiarkowane i duże. Na Pomorzu miejscami opady deszczu lub deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od minus 5 stopni Celsjusza na północnym wschodzie do 0 stopni Celsjusza w centrum i do 3-4 stopni Celsjusza na zachodzie i na wybrzeżu. Wiatr przeważnie słaby, zmienny, na Pomorzu oraz na wybrzeżu słaby i umiarkowany, południowy.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, PAP, kk
REKLAMA