more_horiz
Wiadomości

Marks, Engels i Tito smażą się w piekle...w Czarnogórze

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2014 20:40
Komunistyczny przywódca Jugosławii oraz twórcy marksizmu smażą się w piekle na fresku w cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego w stolicy Czarnogóry Podgoricy.
Marks, Engels i Tito w piekle, na fresku w cerkwi w Czarnogórze
Marks, Engels i Tito w piekle, na fresku w cerkwi w Czarnogórze Foto: screen ze strony de.redactie.be

A obok nich obecni czarnogórscy politycy i ludzie w turbanach. Wszyscy na potępienie zasługują według cerkwi Zmartwychwstania za nienawiść do Kościoła prawosławnego. W pobliżu nich, na czerwonym tle symbolizującym piekło, w paszczy Lewiatana giną kapłani.

Bogate malowidła w nowo wybudowanej cerkwi w stolicy Czarnogóry już ściągnęły na siebie krytykę. Przeciwnicy aktualizacji historycznej twierdzą, że Cerkiew nie powinna mieszać się do polityki.

36-letni kapłan Branko Vujaczić zauważa, że do jego cerkwi przybywa więcej ludzi, odkąd w październiku ukończono fresk. Nic straszliwego w jego symbolice nie dostrzega. - Mówiąc uczciwie, nie należę do tych, którzy rozpoznają na nim Marksa i Titę, ja nawet nie pamiętam, jak Marks wygląda. Wiem jednak, że fresk odmalowuje ducha tych czasów, kiedy toczyła się walka z Bogiem - powiedział. W czasach komunistycznej Jugosławii lektura dzieł Marksa i Engelsa, ojców założycieli marksizmu, autorów "Manifestu komunistycznego" z 1848 r. oraz twórców naukowego socjalizmu, była obowiązkowa.

Na fresku uwieczniono w piekle również osobistości współczesne. Znalazł się tam m.in. przewodniczący parlamentu czarnogórskiego i partii socjaldemokratycznej Ranko Krivokapić, który gniew Cerkwi zaskarbił sobie, oskarżając ją o nielegalne działania, wtrącanie się do polityki oraz atakując metropolitę Czarnogóry i biskupa Cetynii, Amfilochiusza.

Serbska Cerkiew w Czarnogórze dość często angażowała się w sprawy polityczne, zwłaszcza po odłączeniu się w 2006 roku Czarnogóry od Serbii. Biskup Amfilochiusz często występował z ostrą krytyką pro niepodległościowego przywództwa kraju i nie wahał się też otwarcie źle mówić o katolicyzmie i islamie.

Historyczne aktualizacje w cerkiewnych freskach znaleźć można nie tylko w podgorickiej cerkwi Zmartwychwstania. W monastyrze w Ostrogu do piekła trafili razem z Judaszem, który zdradził Chrystusa, także Hitler, Lenin i Tito.

mc

''

Zobacz także

Zobacz także