Na posiedzeniu sejmowej komisji kultury o abonamencie

2017-06-07, 19:43

Na posiedzeniu sejmowej komisji kultury o abonamencie
Przewodnicząca komisji Elżbieta Kruk oraz wiceprzewodniczący Piotr Babinetz podczas posiedzenia sejmowej komisji kultury i środków przekazu. Foto: PAP/Marcin Obara

To nie jest nowa ustawa ani nowa opłata abonamentowa - przypominali na sejmowej komisji kultury i środków przekazu Witold Kołodziejski i Krzysztof Czabański. Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz Rady Mediów Narodowych odnosili się w ten sposób do sprzeciwu opozycji wobec projektu nowelizacji ustawy o opłatach abonamentowych.

Zgodnie z wstępnym harmonogramem prac Sejmu, posłowie mieli zająć się tym projektem dzisiaj, ale wobec sprzeciwu opozycji , jutro rano odbędzie się głosowanie nad tym, czy punkt zostanie włączony pod jutrzejsze obrady.

"

Witold Kołodziejski Dzisiejsza nowelizacja uszczelnia, modyfikuje tylko sposób zbierania danych w powszechniej opłacie, jaką jest abonamen

Witold Kołodziejski przypominał posłom, że jest to tylko nowelizacja obecnie obowiązujących przepisów, która ma na celu uszczelnienie abonamentu. - Ten abonament obowiązuje od wielu lat, w prawie wszystkich krajach Unii Europejskiej. Dzisiejsza nowelizacja uszczelnia, modyfikuje tylko sposób zbierania danych w powszechniej opłacie, jaką jest abonament. Dyskutujmy nie o tym, czy abonament jest potrzebny czy nie, tylko jak ma być ściągany sprawiedliwie i jak najskuteczniej i najefektywniej potem wydawać te pieniądze - apelował przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. 

TVN Turbo/x-news

"Ośrodki regionalne najbardziej stratne"

- Jeżeli państwo rzeczywiście się troszczycie o media publiczne, to powinniście się troszczyć również o ich finanse, bo bez tych finansów media nie istnieją - dodał przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański.

"

Krzysztof Czabański Jeżeli państwo rzeczywiście się troszczycie o media publiczne, to powinniście się troszczyć również o ich finanse, bo bez tych finansów media nie istnieją

Obecny na posiedzeniu komisji prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski przestrzegał, że na braku stabilnego finansowania stracą przede wszystkim ośrodki regionalne. - Gdybyśmy mieli w tym roku nie dostać wsparcia ze strony suwerena i ustawa uszczelniająca abonament nie weszłaby w życie to ośrodki znajdą się w dramatycznej sytuacji: mają za mało pieniędzy, żeby przeżyć, za dużo, żeby umrzeć - to jest sytuacja pewnej wegetacji - mówił Jacek Kurski. 

W lepszej ściągalności abonamentu mają pomóc m.in. płatne telewizje satelitarne i kablowe, na które zostanie nałożony obowiązek przekazywania Poczcie Polskiej danych swoich klientów. Projekt przewiduje abolicję dla osób, które zapłacą abonament radiowo-telewizyjny za pół roku z góry. Będą na to trzy miesiące od wejścia w życie znowelizowanej ustawy.

koz

Polecane

Wróć do strony głównej