more_horiz
Wiadomości

Premier: wszyscy poszkodowani w wyniku wichur otrzymają pomoc

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2017 21:38
- Wszystkie osoby, które zostały poszkodowane w wyniku wichur, otrzymają pomoc – zapewniła Beata Szydło. Premier w piątek uczestniczy w posiedzeniu sztabu antykryzysowego w Zielonej Górze.
Województwo lubuskie jest regionem, które zostało najbardziej poszkodowane
Województwo lubuskie jest regionem, które zostało najbardziej poszkodowaneFoto: PAP/Lech Muszyński

Błaszczak pap 1200.jpg
Mariusz Błaszczak: fundusz klęskowy jest już do dyspozycji poszkodowanych

Województwo lubuskie jest regionem, które zostało najbardziej poszkodowane. Premier złożyła kondolencje bliskim ofiar i zapowiedziała o wspraciu. - Wszystkie osoby, wszystkie rodziny, które zostały poszkodowane, oczywiście pomoc otrzymają - powiedziała Beata Szydło. Premier przypomniała, że po sierpniowych nawałnicach zmieniono zasady przyznawania pomocy poszkodowanym. - W tej chwili będziemy tę pomoc uruchamiali dla wszystkich tych, którzy zostali poszkodowani. Nikt nie zostanie pozostawiony sam - powiedziała premier Szydło.

źródło: TVP Info

Premier Beata Szydło zapowiedziała też, że na najbliższym posiedzeniu rząd podsumuje przegląd systemu reagowania na sytuacje klęsk żywiołowych oraz podejmie decyzję czy i jakie zmiany w nim wprowadzić. - Po wydarzeniach w sierpniu na Pomorzu i w województwie kujawsko-pomorskim, rząd podjął decyzję o przeglądzie wszystkich tych aktów prawnych, które dotyczą sytuacji klęskowych i kryzysowych. Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak stanął na czele zespołu, który taką analizę przeprowadził. Na najbliższym posiedzeniu rządu, we wtorek będzie podsumowanie prac zespołu i będziemy podejmowali decyzje o wprowadzeniu ewentualnie zmian i korekt w tych systemach - powiedziała Szydło. Dodała, że dzisiejsze spotkanie ma służyć m.in. rozmowie w jaki sposób można te systemy ulepszyć.

Międzyresortowy Zespół do oceny funkcjonowania systemu ratownictwa i zarządzania kryzysowego został powołany przez premier Beatę Szydło. Przewodniczącym zespołu jest szef MSWiA Mariusz Błaszczak, wśród członków są m.in. ministrowie: rolnictwa i rozwoju wsi, cyfryzacji, energii, infrastruktury i budownictwa. W pracach brali też udział szefowie: Państwowej Straży Pożarnej, Policji i Straży Granicznej oraz przedstawiciele Rządowego Centrum Bezpieczeństwa i Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Zadaniem zespołu było przeanalizowanie przebiegu działań w zakresie monitorowania zagrożeń, ostrzegania i powiadamiania ratunkowego, działań ratowniczych oraz zarządzania kryzysowego na poziomie województw, powiatów i gmin. Zespół miał przygotować sprawozdanie, które ma zawierać rekomendacje dotyczące np. nowelizacji aktów prawnych, czy innych dokumentów.

W wyniku nocnych wichur zginęły 2 osoby, a 39 zostało rannych.

abi

 

Zobacz także

Zobacz także