more_horiz
Wiadomości

Izrael: bohaterka Palestyńczyków opuściła więzienie

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2018 11:21
Izraelska służba więzienna poinformowała w niedzielę, że zwolniła Palestynkę Ahed Tamimi, która odbyła karę ośmiu miesięcy więzienia po tym, jak kopała i biła żołnierzy przed swym domem w wiosce Nabi Saleh na Zachodnim Brzegu. Siedemnastolatka jest dla wielu Palestyńczyków symbolem oporu wobec Izraela.
Mural przedstawiający Ahed Tamimi
Mural przedstawiający Ahed TamimiFoto: PAP/EPA/ABED AL HASHLAMOUN

Tamimi stała się dla Palestyńczyków bohaterką po tym, jak 15 grudnia incydent przed jej domem został nagrany przez jej matkę i ukazał się na Facebooku. Dla wielu jej pobratymców jest ona symbolem oporu przeciwko półwiecznej izraelskiej okupacji wojskowej.

Postawiono jej 12 zarzutów, w tym ataku na żołnierzy. Tamimi przyznała się do winy w zamian za ograniczenie oskarżeń o napaść. Skazano ją na karę ośmiu miesięcy więzienia. 

Rzecznik izraelskiej służby więziennej poinformował, że Tamimi opuściła więzienie Szaron i jest w drodze do wioski Nabi Saleh. Jej rodzina to weterani protestów przeciwko izraelskiemu osadnictwu w pobliżu ich domu.

Palestyńczycy domagają się utworzenia własnego państwa na terytorium Zachodniego Brzegu, Strefy Gazy i Wschodniej Jerozolimy. Wiele krajów izraelskie osadnictwo na Zachodnim Brzegu uważa za nielegalne, z czym nie zgadza się Izrael.

Izrael: zatrzymano twórców muralu z Tamimi

Izraelskie służby zatrzymały wczoraj dwóch Włochów i Palestyńczyka, którzy malowali mural w pobliżu Betlejem. Obraz powstawał na murze granicznym w okupowanym Zachodnim Brzegu.

Autorzy murala byli zamaskowani. Policja zatrzymała ich gdy próbowali uciec samochodem z miejsca zdarzenia. W oświadczeniu funkcjonariusze napisali, że zatrzymania dokonano w związku z podejrzeniem o wandalizm.

Mural przedstawia 17-letnią Ahed Tamimi, która dziś opuściła więzienie po odbyciu ośmiomiesięcznej kary, za spoliczkowanie dwóch izraelskich żołnierzy. W środę ujawnił się jeden z jego autorów - włoski artysta sztuki ulicznej Jorit Agoch. Wczoraj poinformował w mediach społecznościowych o zatrzymaniu i poprosił o pomoc.

Ahed Betlem #FreePalestine

Post udostępniony przez Jorit (@joritagoch)

msze

Zobacz także

Zobacz także