more_horiz
Wiadomości

Cezary Gmyz: Izabella Galicka była osobą o wybitnych osiągnięciach

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2019 16:04
– Izabella Galicka była osobą, którą skupiała naprawdę bardzo wiele środowisk. Jej śmierć pogrążyła w żałobie ludzi, którzy za nią tęsknią – powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Cezary Gmyz, korespondent TVP w Niemczech.
Audio
  • 1.11.2019 Cezary Gmyz: będę bardzo tęsknił za Izabellą Galicką (Polskie Radio 24)
Izabella Galicka (1931 - 2019)
Izabella Galicka (1931 - 2019)Foto: Michal Wozniak/East News

Zmarła doktor Izabella Galicka, historyk sztuki, która zasłynęła jako odkrywczyni "polskiego" El Greco. Obraz "Ekstaza świętego Franciszka" odnaleziono w ramach prac inwentaryzacyjnych Polskiej Akademii Nauk prowadzonych z Hanną Sygietyńską na Mazowszu i Podlasiu.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
Izabella-Galicka-pap-1200.jpg
Nie żyje Izabella Galicka - odkrywczyni jedynego obrazu El Greca w Polsce

Cezary Gmyz, dziennikarz TVP, który przyjaźnił się z historyczką sztuki, podkreślił, że "straciliśmy jednego z najważniejszych polskich naukowców". – Izabella Galicka była osobą o wybitnych osiągnięciach – powiedział i przypomniał, że w jej dorobku jest również m.in. odkrycie płaskorzeźby Baccio Bandinelliego.

Gość PR24 powiedział, że zmarła "wspaniała osoba". Jak przypomniał, jej mieszkanie na Żoliborzu odwiedzali przedstawiciele wielu środowisk. – Przyjaźniła się z księdzem Jerzym Popiełuszką, Janem Olszewskim, należała do kręgu towarzyskiego Jarosława i Lecha Kaczyńskich – mówił na antenie Polskiego Radia 24. 

Więcej w zapisie audycji.

Rozmawiał Piotr Wąż.

PR24/msze

____________________ 

Data emisji: 1.11.2019

Godzina emisji: 15:35

Zobacz także

Zobacz także