more_horiz
Wiadomości

Brytyjczycy pomogą przy planowaniu i budowie CPK. Podpisano porozumienie o współpracy

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 15:11
Wielka Brytania będzie współpracować przy planowaniu i budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego. Jej przedstawiciele udostępnią doświadczenia zdobyte m.in. przy budowach lotnisk w Seulu, Singapurze czy Pekinie.
Audio
  • Minister aktywów państwowych, wicepremier Jacek Sasin zapewnił, że rząd nie rezygnuje z budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. W programie "Gość Wiadomości" mówił, że inwestycja jest niezbędna Polsce i Warszawie.
  • Minister aktywów państowych wicepremier Jacek Sasin przekonywał, że tylko Centralny Port Komunikacyjny jest w stanie zapewnić obsługę ruchu lotniczego w Warszawie.
  • Rozpoczęły się konsultacje w sprawie parametrów technicznych lotniska, które ma być głównym elementem Centralnego Portu Komunikacyjnego.
Wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała (z prawej) i ambasador Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Polsce Jonathan Knott podczas uroczystości podpisania Porozumienia o Współpracy (Memorandum of Understanding) między Polską a Wielką Brytanią ws. przygotowań do budowy CPK
Wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała (z prawej) i ambasador Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Polsce Jonathan Knott podczas uroczystości podpisania Porozumienia o Współpracy (Memorandum of Understanding) między Polską a Wielką Brytanią ws. przygotowań do budowy CPKFoto: PAP/Leszek Szymański

Umowę w tej sprawie podpisali wiceminister infrastruktury Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK, i ambasador Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Polsce Jonathan Knott, który podpisał dokument w imieniu ministra do spraw eksportu i handlu międzynarodowego Wielkiej Brytanii Grahama Stuarta.

Strona brytyjska zadeklarowała udostępnienie doświadczeń zdobytych podczas inwestycji w różnych regionach świata, np. na lotniskach Incheon w Seulu, Changi w Singapurze, Daxing w Pekinie i İGA w Stambule.

Powstanie polsko-brytyjski zespół konsultacyjny

Porozumienie przewiduje współpracę – w ramach polsko-brytyjskiego zespołu konsultacyjnego – między innymi w planowaniu infrastruktury lotniskowej i kolejowej, zaprojektowaniu przestrzeni powietrznej na potrzeby CPK, zagospodarowaniu przestrzennym dotyczącym rejonu Airport City i pełnej cyfryzacji projektu.

cpk-1200-free.jpg
"To będzie cywilizacyjny skok". Jacek Sasin o przyszłości CPK

Po polskiej stronie beneficjentami porozumienia są Centralny Port Komunikacyjny, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, Urząd Lotnictwa Cywilnego oraz Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Ze strony brytyjskiej uczestniczą w nim m.in. Ministerstwo Eksportu i Handlu Międzynarodowego, British Aviation Group, która zrzesza firmy z branży lotniskowej, i National Air Traffic Control Services, czyli zarządca przestrzeni powietrznej na Wyspach.

Wcześniej Polacy i Brytyjczycy pracowali wspólnie nad koncepcją architektoniczną CPK

Podpisane dziś porozumienie to kontynuacja dotychczasowych polsko-brytyjskich działań związanych z projektem CPK. W czerwcu i wrześniu ubiegłego odbyły się warsztaty architektoniczne, które były wspólną inicjatywą Ambasady Wielkiej Brytanii i spółki CPK.

Ich efektem były wstępne koncepcje architektoniczne Portu Lotniczego Solidarność. Propozycje przygotowały biura projektowe o światowej renomie: Zaha Hadid Architects, Foster+Partners, Chapman Taylor, Grimshaw, Benoy, Pascall+Watson, Woods Bagot, Populous i KPF.

Projekt został skonsultowany z ponad 150 partnerami branżowymi

W wyniku konsultacji z ponad 150 partnerami branżowymi dotyczącymi wymagań technicznych i operacyjnych nowego lotniska, które miały miejsce w ub. roku, powstał tak zwany brief strategiczny. Dokument zawiera podstawowe założenia CPK, do którego uwagi zgłaszali między innymi przewoźnicy lotniczy – także z Wielkiej Brytanii.

W tej chwili w CPK trwają postępowania dotyczące między innymi wyboru doradcy strategicznego i konsultanta technicznego do spraw planu generalnego, które mają być rozstrzygnięte w tym roku.

CPK ważna inwestycja dla Polski i Europy Środkowo-Wschodniej

W ramach Programu CPK powstanie nowe lotnisko przesiadkowe dla Polski i Europy Środkowo-Wschodniej oraz ponad 1600 kilometrów nowych linii kolejowych (w tym odcinków o standardzie Kolei Dużych Prędkości, np. Warszawa-CPK-Łódź).

Wspólnie z istniejącymi liniami złożą się one na sieć mającą połączyć stolicę Polski i CPK z większością największych miast kraju w czasie nie dłuższym niż 2,5 godziny.

Według wyliczeń Ministerstwa Infrastruktury, w wyniku budowy CPK powstanie łącznie prawie 150 tys. miejsc pracy, w tym prawie 40 tys. w bezpośrednim otoczeniu węzła przesiadkowego oraz ok. 110 tys. w ramach powiązanych sektorów gospodarki.

Z dotychczasowych planów wynika, że pierwszy samolot odleci z Portu Lotniczego „Solidarność” pod koniec 2027 roku.

Polskie Radio24, IAR, Aleksander Pszoniak, jk

Zobacz także

Zobacz także