more_horiz
Wiadomości

Kolejne stacje metra w Warszawie powstaną z dużym opóźnieniem. Powodem ma być koronawirus

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2020 14:22
Podczas gdy w wielu miejscach sytuacja związana z pandemią koronawirusa umożliwiła przeprowadzenie prac budowlanych wcześniej niemożliwych, np. z powodu natężenia ruchu, warszawskie Metro ogłosiło spowolnienie lub wstrzymanie niektórych prac budowlanych linii M2 o od 8 do 18 miesięcy.
Proces opuszczania tarcz TBM do szybu startowego na budowie stacji C21 Bródno II linii metra, 11 marca 2020.
Proces opuszczania tarcz TBM do szybu startowego na budowie stacji C21 Bródno II linii metra, 11 marca 2020.Foto: PAP/Piotr Nowak

"Ograniczenia wprowadzone z powodu epidemii koronawirusa spowodowały spowolnienie lub wstrzymanie niektórych prac budowlanych linii M2" - czytamy w komunikacie spółki Metro Warszawskie Sp. z. o.o.

Jak podkreślono, większość urzędów wprowadziła pracę zdalną, wykluczając bezpośredni kontakt z mieszkańcami czy przedsiębiorcami. Zmniejszona obsada we wszystkich podmiotach i urzędach spowodowała spowolnienie procesów uzyskiwania stosownych zgód i pozwoleń, a tym samym kontynuowania procesu budowy - poinformowano, dodając na wstępie, że "taka sytuacja nie dotyczy tylko budowy metra w Warszawie, lecz również innych inwestycji w kraju".

rafał trzaskowski east news 1200.jpg
Metro, mieszkania i drzewa. Niezrealizowane obietnice Rafała Trzaskowskiego

Reżim i "niespodzianki"

W informacji wypunktowano, że powody opóźnień to "Specjaliści pod reżimem sanitarnym" oraz "Wstrzymane dostawy i »niespodzianki« z czasów wojny".

Opóźnienia zostały skomentowane m.in. przez dziennikarza Gazety Wyborczej, Jarosława Osowskiego i wiceministra w MSWiA, Błażeja Pobożego.

Metro informuje, że "wykonawca wystąpił o przyznanie dodatkowego czasu na realizację inwestycji związanej z rozbudową linii M2. Zgodnie z przedstawionymi dokumentami zaproponowane przez Wykonawcę wydłużenie czasu na ukończenie robót wynosi - w zależności od odcinka - od 8 do 18 miesięcy. Najdłuższe przesunięcie będzie dotyczyło ostatniego odcinka linii M2 – Mory".

Analiza dokumentacji

Urząd miasta wyjaśnił, że zgłoszenie konieczności wydłużenia czasu na ukończenie robót jest procedurą uregulowaną prawnie, a jej warunki są opisane w umowie. W komunikacie zaznaczono, iż przekazywana przez wykonawcę dokumentacja jest teraz szczegółowo analizowana, po rozpatrzeniu zaś zasadności roszczeń możliwe będzie wskazanie dat zakończenia inwestycji.

pg,metro.waw.pl,TT

Zobacz także

Zobacz także