more_horiz
Wiadomości

Osiedle w środku lasu? Deweloper chce wybudować domy w Lesie Bemowskim

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 10:53
"Zawiadamiam, że w trybie ustawy koronawirusowej zaczynam budowę 15 domów". Informację tej treści wrzucił do urzędowej skrzynki podawczej deweloper na kilka godzin przed wygaśnięciem ustawy. Samorządowcy są zbulwersowani.
Platforma widokowa w rezerwacie przyrody Łosiowe Błota w Lesie Bemowskim
Platforma widokowa w rezerwacie przyrody Łosiowe Błota w Lesie BemowskimFoto: Krzysztof Chojnacki/East News

- Z naszego punktu widzenia nie budzi żadnej wątpliwości, że tam nie powinna powstać żadna inwestycja. Wyklucza to studium gminy i plan zagospodarowania, a w styczniu odmówiliśmy zgody na inwestycję. Zaburzałaby ona cały ekosystem, negatywnie wpłynęłaby na las i zwierzęta - powiedział "Gazecie Stołecznej" Michał Więckiewicz, sekretarz gminy Stare Babice.

Mowa o 20-hektarowym terenie po dawnej bazie radarowej w Lesie Bemowskim, tuż za zachodnią granicą Warszawy, między dwoma częściami rezerwatu przyrody Łosiowe Błota. Ze wszystkich stron otoczony jest lasem.

Metro Politechnika PAP-1200.jpg
Warszawa: jest decyzja w sprawie rozbudowy metra

Walka z epidemią?

Samorząd odmawiał, a na początku roku regionalny dyrektor ochrony środowiska ustanowił plan ochrony rezerwatu wraz z jego otuliną, na terenie której położony jest grunt dewelopera. W planie ochrony wykluczono jakiekolwiek działania zaburzające dziki charakter rezerwatu. Na terenie dawnej jednostki wojskowej nakazano prowadzenie zalesień.

‼️ALARM DLA LASU BEMOWSKIEGO nowe fakty!! Dzisiejszy post o zniszczonej przez dewelopera tamie bobrów to tylko...

Opublikowany przez NIE dla zabudowy Lasu Bemowskiego Poniedziałek, 7 września 2020

Biznesmen złożył jednak w starostwie powiatu warszawskiego zachodniego zawiadomienie o rozpoczęciu inwestycji na podstawie tzw. ustawy antykoronawirusowej, przyjętej przez Sejm w marcu. Ustawa ta zawieszała niektóre zapisy kodeksu budowlanego i ustawy o planowaniu przestrzennym, pozwalając budować wbrew wcześniejszym ograniczeniom, o ile jest to związane z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Inwestor twierdzi, że będzie wynajmował domy osobom przebywającym na kwarantannie, a w kolejnym okresie "zostaną zaoferowane do wynajmu osobom, które w wyniku kryzysu wywołanego pandemią straciły własne domy i mieszkania".

"Takie prawo obowiązuje"

- Budować na podstawie tarczy antykoronawirusowej może każdy (...) Ustawa nie powołała organu do dokonywania oceny, czy inwestycja rzeczywiście związana jest z walką z koronawirusem, zaś organy działające już takich kompetencji nie posiadają. Co więcej, wyłączając stosowanie ustawy prawo budowlane, pozbawiono kompetencji do oceny organy nadzoru budowlanego. Nikt więc nie jest uprawniony do oceny, czy zawiadomienie realizuje cel przeciwdziałania COVID-19 - poinformował adwokat Robert Suwaj, specjalista od prawa budowlanego. - Takie prawo obowiązuje - wyjaśnił prawnik.

‼️ALARM DLA LASU BEMOWSKIEGO nowe fakty!! Dzisiejszy post o zniszczonej przez dewelopera tamie bobrów to tylko...

Opublikowany przez NIE dla zabudowy Lasu Bemowskiego Poniedziałek, 7 września 2020

Rzutem na taśmę

- Jesteśmy w kontakcie ze starostwem, liczymy, że do inwestycji nie dojdzie. Nasi urzędnicy byli dzisiaj na miejscu, raportują, że tam trwają jakieś wycinki - poinformował sekretarz gminy Stare Babice i dodał, że zawiadomienie o rozpoczęciu inwestycji dotarło 4 września. Anna Kowalska, naczelnik wydziału architektury i budownictwa starostwa powiatu warszawskiego zachodniego zaznaczyła, że "ustawa, na którą powołuje się deweloper, obowiązywała przez 180 dni od wejścia w życie, to jest do dnia 5 września 2020 r.". Zatem informacja została złożona w ostatniej chwili jej obowiązywania.

Starostwo potraktowało inwestycję jak samowolę budowlaną i zgłosiło ją do nadzoru budowlanego. Urząd odmówił też zarejestrowania dziennika budowy i zwrócił go spółce.

Czytaj także:

Do sprawy odniosła się poseł KO Katarzyna Lubnauer. - To chamska próba omijania prawa. Ostrzegaliśmy, że ustawa antykoronawirusowa jest zbyt ogólna - skomentowała. Oceniła ona wynajem domów dla ludzi na kwarantannie jako pretekst. Uważa, że w sprawę powinien wkroczyć nadzór budowlany i zatrzymać inwestycję.

itom

Zobacz także

Zobacz także