more_horiz
Wiadomości

Prezes Wód Polskich: w Warszawie 45 razy dochodziło do nielegalnych zrzutów ścieków

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2020 19:52
- Niedawno dowiedzieliśmy się, że warszawskie MPWiK zrzuca ścieki komunalne niezgodnie z pozwoleniem wodnoprawnym i z przelewami burzowymi, w każdym momencie, gdy występują opady deszczu - powiedział w Polskim Radiu 24 Przemysław Daca, prezes Wód Polskich.
Spływające do Wisły zanieczyszczenia
Spływające do Wisły zanieczyszczeniaFoto: Piotr Mnich/shutterstock

"Zaniepokojeni mieszkańcy poinformowali nas, że ścieki przelewają się do Wisły. Co na to Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji i Rafał Trzaskowski?" - pytał na Twitterze prezes Wód Polskich Przemysław Daca. 

1200 (1).jpg
"Wyrażam ubolewanie". Rafał Trzaskowski przeprosił PKN Orlen

Jak była przyczyna?

Najprawdopodobniej przyczyną wylewu ścieków do Wisły nie jest kolejna awaria, ale obfite opady deszczu. Przemysław Daca stwierdził, że być może zła kalibracja pomp odpowiadających za odprowadzanie ścieków oraz zwiększone opady są powodem takiego stanu rzeczy.

Posłuchaj
25:08 PR24_MPLS 2020_09_27-18-33-31.mp3 Przemysław Daca o ponownym dostawaniu się ścieków do Wisły i sprawie związanej z kolejną awarią w oczyszczalni "Czajka" ("Temat dnia/Gość PR24")

- Drugą przyczyną może być to, iż ścieków było tak dużo, że nie dały rady ich pomieścić dwie rury na moście pontonowym. Niestety musimy przyzwyczaić się do takich sytuacji, bo sposób działania MPWiK i miasta może doprowadzić do tego, że prędzej czy później nieczystości nadal będą się przelewały do Wisły - wskazał.

Czajka rurociag pap 1200.jpg
Trzaskowski: tymczasowy rurociąg to pierwszy krok. Realizacja docelowa w przyszłym roku

"To dla mnie alogiczne, całkowicie tego nie rozumiem"

Przemysław Daca zwrócił uwagę, że MPWiK i miasto "ewidentnie sobie nie radzą" ze sprawą odprowadzania ścieków. - Powinny zostać wykonane przewierty pod Wisłą i ułożone rurociągi alternatywne równolegle do powstawania mostu pontonowego. To się nie działo i nadal się nie dzieje. Jest to dla mnie alogiczne, całkowicie tego nie rozumiem – stwierdził prezes Wód Polskich.

Daca: oczyszczalnia jest już niewydolna

Zaznaczył, że już po ubiegłorocznej awarii w "Czajce" natychmiast trzeba było zacząć budowę rurociągu alternatywnego. Rozmówca Mateusza Drozdy przypomniał, że prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski obiecywał publicznie, że już do tego przystąpiono.

rury zastepcze pap_20190903_0AH 1200.jpg
Ekspert: rury do "Czajki" z nieodpowiednich materiałów. "To połączenie musiało puścić"

- Minął rok i nic nie zostało z tym zrobione. (…) Oczyszczalnia jest już niewydolna, nie radzi sobie pod każdym względem. MPWiK musi się zmobilizować i jak najszybciej wykonać przewierty pod Wisłą oraz ułożyć rurociągi - zaapelował Daca.

Zrzuty powyżej pozwolenia wodnoprawnego

Na antenie Polskiego Radia 24 powiedział, że Wody Polskie dowiedziały się niedawno, iż MPWiK zrzuca ścieki komunalne niezgodnie z pozwoleniem wodnoprawnym i z przelewami burzowymi, w każdym momencie, gdy występują opady deszczu. - 45 razy dochodziło do nielegalnych zrzutów (w ilości - red.) powyżej pozwolenia wodnoprawnego - wskazał.

* * *

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Mateusz Drozda
Gość: Przemysław Daca, prezes Wód Polskich
Data emisji: 27.09.2020
Godzina emisji: 18.33

Polskie Radio 24/db

Zobacz także

Zobacz także