more_horiz
Wiadomości

"Jest dla nich bezpieczne i bardzo ważne". Prof. Gut o szczepieniu nauczycieli preparatem AstraZeneki

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 06:56
- Szczepienia nauczycieli są niezwykle ważne z kilku powodów. Przede wszystkim jednak dlatego, że uczniowie szczepieni nie będą - powiedział wirusolog prof. Włodzimierz Gut. W jego ocenie produkt firmy AstraZeneca jest równoważny tym innych firm i bezpieczny.
Do nauki stacjonarnej wróciły już dzieci z klas I - III
Do nauki stacjonarnej wróciły już dzieci z klas I - IIIFoto: Dariusz Gorajski/Forum

Prezes ARM Michał Kuczmierowski powiedział, że szczepienia nauczycieli powinny przebiec bez zakłóceń. Do Polski trafiło 125 tys. szczepionek firmy AstraZeneca, które są już przekazywane do punktów szczepień. W tym tygodniu spodziewana jest dostawa kolejnych 140 tys., a za tydzień ok. 350 tys.

forum szczepienie covid-19 1200.jpg
Ruszyły zapisy nauczycieli na szczepienia przeciw COVID-19. Zobacz, jak można się zgłosić

- Szczepienia nauczycieli powinny przebiec bez problemów. Szczególnie że już teraz rozpoczynamy dystrybucję tych szczepionek. Dzieje się tak, aby mogły trafić do punktów szczepień z odpowiednim wyprzedzeniem. Punkty szczepień mają już doświadczenie. Bez problemu powinny sobie poradzić z tym nowym preparatem. Mamy też zaplanowany szereg warsztatów dotyczących tych szczepionek - powiedział Kuczmierowski.

Element "gry producentów"

Prof. Gut, zapytany o przeznaczenie tej szczepionki dla nauczycieli, ocenił, że to produkt równoważny innym zarejestrowanym już w Europie. - Nieuprawnione jest twierdzenie, że ta szczepionka jest mniej skuteczna. Ten wątek pojawia się tylko dlatego, że nie udało się do tej pory zgromadzić bardzo licznych danych o ochronie, którą ona daje u osób powyżej 60. roku życia. Dlatego właśnie będzie - na razie - wykorzystywana w przedziale wiekowym 18-60 - podkreślił Gut.

Czytaj także:

Dodał, że ta szczepionka bazuje na tym samym fragmencie białka. Mówienie obecnie o jej mniejszej skuteczności jest elementem pewnej "gry producentów".

- Pamiętajmy, że szczepionka Curevac jest na trzecim etapie badań klinicznych. To produkt niemiecki. To właśnie w Niemczech rozpoczęto kwestionowanie skuteczności produktu AstraZeneca. Czy to przypadek? Do tego szczepionka AstraZeneca jest znacznie tańsza od innych. Pamiętajmy o tych niuansach - powiedział wirusolog.

szczepionka astrazeneca 1200.jpg
"Niezwykle skuteczna jeśli chodzi o rozwinięcie się powikłań". Lekarz o szczepionce AstraZeneki

Zdaniem eksperta to produkt zabezpieczający na poziomie szczepionek na grypę. - A najpewniej wyższej. Szczepionki na grypę kwestionowane nie są - dodał.

Szczepienie nauczycieli szczególnie ważne

- Szczepienie nim nauczycieli i innych osób poniżej 60. roku życia jest dla nich bezpieczne i bardzo ważne. Ten zastrzyk, a w zasadzie dwa, zabezpiecza przed chorobą, a co najważniejsze - przed ciężkim przebiegiem. Gdy ktoś mówi, że nie ma różnicy, jeżeli coś nie daje 100 procent pewności - to leczy jedynie swoje lęki. Różnica pomiędzy zachorowaniem lekkim - nawet jak takie się zdarzy, a zgonem - jest zasadnicza - dodał ekspert.

Czytaj także:

W jego ocenie szczepienie nauczycieli jest ważne z wielu powodów m.in. na możliwość normalnego funkcjonowania systemu edukacji. Przede wszystkim jest istotne z jednego podstawowego powodu - braku możliwości zaszczepienia uczniów.

- Wiemy już, że nie ma obecnie szczepionki dla dzieci i młodzieży. Dlatego nauczyciele cały czas będą się stykali z osobami potencjalnie zakażonymi. Oczywiście szczepienia to ich wybór. Decyzja wydaje się jednak logiczna i jasna - zakończył prof. Gut.

paw/

Zobacz także

Zobacz także