more_horiz
Wiadomości

Mija 10 lat od rozpoczęcia wojny w Syrii. Dr Targalski: ten konflikt dalej będzie się tlił

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2021 09:55
- Rosja chciałaby zakończyć ten konflikt, ale pod warunkiem, że sama będzie kontrolowała Syrię, a to nie jest w tej chwili możliwe. Sytuacja zależy zarówno od stosunków rosyjsko-irańskich, ale także od tego, jak dalej potoczą się sprawy na linii USA - Iran. Mimo zapowiedzi Joe Bidena o porozumieniu z Iranem w tej chwili nic nie wskazuje na to, by do niego doszło. Obie strony pokazują politykę siły - mówił w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Targalski, ekspert ds. międzynarodowych.
Demonstracje pokojowe w Idlib, prowincji Syrii.
Demonstracje pokojowe w Idlib, prowincji Syrii. Foto: PAP/EPA/YAHYA NEMAH

Mija 10 lat od rozpoczęcia najbardziej krwawego konfliktu naszych czasów. 15 marca 2011 roku doszło do pierwszych protestów w Syrii, które w ciągu następnych miesięcy przerodziły się w wojnę domową. Jej oficjalny bilans to ponad pół miliona zabitych, ale zarówno ONZ, jak i organizacje pomocowe twierdzą, że ofiar jest znacznie więcej.

mid-epa09071739 (1).jpg
10. rocznica wybuchu konfliktu w Syrii. Prof. Boćkowski: nie ma szans na normalizację sytuacji

Dr Jerzy Targalski ocenił, że szanse na zakończenie tego konfliktu są niewielkie i zależne od sytuacji politycznej w regionie oraz popierającej prezydenta Asada Rosji. - Głównym problemem jest dla Rosji to, że Asad, który jest wprawdzie jej sojusznikiem i polega na pomocy rosyjskiej, opiera się również na wsparciu Iranu. Jeśli Rosji udałoby się ograniczyć wpływy irańskie w Syrii, to mogłaby zmarginalizować Asada i doprowadzić do porozumienia - ocenił.

- Rozwiązanie sytuacji zależy w tej chwili w dużej mierze od Rosji. Toczą się zakulisowe rozmowy między ludźmi z otoczenia Asada i Rosjanami. Problem polega na tym, że prezydent Asad jest też skłócony z Turcją, a Rosjanom zależy na porozumieniu z tym krajem. Kolejnym takim krajem jest Izrael - dodał ekspert.

Posłuchaj
10:22 PR24_mp3 2021_03_16-07-47-19.mp3 Dr Jerzy Targalski o konflikcie w Syrii (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 

Bilans wojny to całkowicie zrujnowany kraj i 13 milionów osób, które musiały uciekać z domów. Część Syryjczyków opuszczała domy nawet czterokrotnie. Dzisiaj większość Syrii jest z powrotem w rękach Baszara al-Asada, ale wojna zdaje się nie mieć końca, bo walki wciąż trwają w prowincji Idlib, jedynej opanowanej przez rebeliantów.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Dorota Kania

Gość: dr Jerzy Targalski

Data emisji: 16.03.2021

Godzina emisji: 7.47

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także