more_horiz
Wiadomości

Dodatek osłonowy. Wiceminister klimatu: pozwoli skutecznie wspierać rodziny wielodzietne

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2021 14:30
- Dodatek osłonowy stanowi skuteczne narzędzie gwarantujące bezpośrednie wsparcie, które trafi do polskich rodzin, do gospodarstw domowych - mówi wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio. Nad ustawą, która wprowadza dodatek osłonowy pracowała dziś senacka komisja rodziny, polityki senioralnej i społecznej. 
Dodatek osłonowy. Wiceminister klimatu Piotr Dziadzio tłumaczy jego zasady działania
Dodatek osłonowy. Wiceminister klimatu Piotr Dziadzio tłumaczy jego zasady działaniaFoto: Forum/Marek Wisniewski

Sejm uchwalił wczoraj ustawę, która wprowadza dodatek osłonowy. Jest to element tarczy antyinflacyjnej przygotowanej przez rząd. W piątek prace nad ustawą rozpoczęła senacka komisja rodziny, polityki senioralnej i społecznej.

Dodatek osłonowy. "Skuteczne narzędzie"

- Proponowany dodatek osłonowy zrekompensuje naszym zdaniem wzrost kosztów energii elektrycznej i gazu ziemnego oraz wzrost kosztów ogrzewania w tych gospodarstwach, gdzie źródło ogrzewania jest oparte o paliwa stałe, a także wzrost cen podstawowych produktów spożywczych dla mniej zamożnych rodzin - mówił dziś w Senacie wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio.

- Dodatek osłonowy stanowi skuteczne narzędzie gwarantujące bezpośrednie wsparcie, które trafi bezpośrednio do polskich rodzin. Określone w projekcie zasady w przypadku dodatków osłonowych pozwolą objąć wsparciem 7 mln gospodarstw, co stanowi 50 proc. wszystkich - wyjaśniał. 

- Zróżnicowanie takich wysokości stawek dodatku w zależności od wysokości dochodu i ilości osób w rodzinie - od 400 złotych dla osób samotnych do 1150 złotych powyżej 6 osób w gospodarstwie - pozwoli na skuteczne wsparcie osób wielodzietnych, na których ten wzrost inflacji, ale również wzrost cen energii ma największy wpływ - dodaje wiceminister klimatu i środowiska. 

Szczegóły funkcjonowania dodatku osłonowego

Dodatek osłonowy wyniesie od 400 do 1150 złotych w zależności od wielkości i wysokości dochodów gospodarstwa domowego. Ma stanowić wsparcie dla najbardziej potrzebujących obywateli w pokryciu części kosztów energii oraz rosnących cen żywności. Jego wysokość będzie uzależniona od wielkości i wysokości dochodów gospodarstwa domowego. Oprócz tego przewidziano specjalny mechanizm korygujący. Jeżeli dane gospodarstwo korzysta z węgla i materiałów węglopochodnych, dodatek będzie waloryzowany w każdym progu: zamiast 400, 500 złotych oraz zamiast 1150, 1400 złotych.

Dodatek będzie przysługiwał gospodarstwom domowym, które mają miesięczne dochody nieprzekraczające 2100 złotych w przypadku gospodarstw jednoosobowy bądź 1500 złotych na osobę w przypadku wieloosobowych. Ma być wypłacany w dwóch ratach - pierwsza do 31 marca, a druga do 2 grudnia 2022 roku.

Zobacz także: minister finansów Tadeusz Kościński w "Sygnałach dnia"

Zobacz także:

MF, PolskieRadio24.pl

Zobacz także

Zobacz także