more_horiz
Gospodarka

Sejm uchwalił dodatek osłonowy za wzrost cen energii i ciepła. Zobacz ile wyniesie przy ogrzewaniu mieszkania węglem

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2021 17:43
Sejm uchwalił w czwartek ustawę o dodatku osłonowym, który ma zniwelować rosnące ceny energii, gazu i żywności. Łączne wydatki budżetowe na ten cel w przyszłym roku wzrosną do 4 mld 700 mln zł. Rząd zakładał wcześniej, że będzie to 4,1 mld zł. Największy dodatek otrzymają gospodarstwa ogrzewane węglem.
Tarcza antyinflacyjna to mniejsze rachunki za prąd i ciepło.
Tarcza antyinflacyjna to mniejsze rachunki za prąd i ciepło.Foto: shutterstock.com/shisu_ka

Za nowelizacją głosowało 433 posłów, przeciw było 3, natomiast 1 wstrzymał się od głosu.

Większy dodatek dla gospodarstw wykorzystujących do ogrzewania węgiel

 Posłowie przyjęli poprawkę klubu PiS zwiększającą środki dla gospodarstw domowych zagrożonych ubóstwem energetycznym, wykorzystujących węgiel do ogrzewania. Została ona zgłoszona w czwartek w imieniu klubu parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość przez Krzysztofa Tchórzewskiego.

Dodatek przy ogrzewaniu węglem wyniesie od 500 do 1437,50 zł w zależności od liczby mieszkających osób i ich zamożności

Dodatek osłonowy wyniesie 500 zł dla gospodarstwa domowego jednoosobowego, 750 zł dla gospodarstwa domowego składające się z dwóch-trzech osób, 1062,50 zł dla gospodarstwa składającego się z czterech-pięciu osób i 1437,50 zł dla gospodarstwa składającego się z co najmniej sześciu osób.

Dodatek szczególnie przydatny dla niezamożnych osób ogrzewających mieszkania węglem. Jego ceny wzrosły najbardziej

Jak mówił wcześniej w Sejmie Tchórzewski, zmiana ta ma na celu ochronę gospodarstwa domowego zagrożonego ubóstwem energetycznym ze względu na bardzo dynamiczny wzrost cen węgla zarówno na globalnym oraz na krajowym rynku w bieżącym roku.

- Zwiększenie tego dodatku osłonowego dla gospodarstw domowych wykorzystujących węgiel dla celów ogrzewania indywidualnego ma na celu ochronę odbiorcy wrażliwego ekonomicznie przed znacznymi podwyżkami cen tego surowca, które są obecnie zauważalne i które przekładają się na wymierny wzrost kosztów ogrzewania" - dodał.

Zdaniem Tchórzewskiego poprawka jest niezbędna, ponieważ gospodarstwa domowe używające węgla dysponują dużo mniejszymi dochodami i wymagają przez to specjalnego potraktowania.

Dodatek osłonowy dla gospodarstw nie ogrzewanych węglem jest mniejszy – wynosi od 400 do 1150 zł

Dla pozostałych gospodarstw, nieogrzewających węglem, świadczenie ma wynosić 400 zł dla gospodarstwa domowego jednoosobowego, 600 zł dla gospodarstwa, które liczą od dwóch-trzech osób, 850 zł dla gospodarstwa składającego się z czterech-pięciu osób, a 1150 zł dla gospodarstwa, w którym jest co najmniej sześć osób.

Przy wypłacie dodatku osłonowego uwzględniane jest kryterium dochodowe

Na dodatek osłonowy mogą liczyć osoby, których dochód miesięczny nie przekracza 2,1 tys. zł w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego oraz 1,5 tys. zł w przypadku gospodarstw, w których jest więcej osób.


Dodatek osłonowy jest jednym z elementów tzw. tarczy antyinflacyjnej. Ma on zniwelować ostatnie wzrosty kosztów energii elektrycznej i gazu ziemnego oraz cen podstawowych produktów spożywczych dla mniej zamożnych rodzin. Wsparcie obejmie 6,8 mln gospodarstw domowych. PAP, jk