more_horiz
Wiadomości

"Dzień dziś wesoły!" Pod tym hasłem w Polsce i na świecie przejdą Orszaki Trzech Króli

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2022 13:49
Radosne pochody w dniu Święta Trzech Króli, w Uroczystość Objawienia Pańskiego 6 stycznia odbędą się w 668 miejscowościach w Polsce, a także w innych miejscach poza granicami kraju. - Chcemy zaznaczyć radość z Bożego Narodzenia i Epifanii – mówi w rozmowie z Portalem PolskieRadio24.pl Piotr Giertych, pomysłodawca Orszaków oraz przewodniczący Rady Fundacji Orszak Trzech Króli.
W rolę króla Afryki Baltazara XIV zagra pochodzący z Togo misjonarz ojciec Benoit Azameti, króla azjatyckiego Melchiora XIV Janek Almeida, a króla europejskiego Kacpra XIV informatyk Krzysztof Bączkiewicz.
W rolę króla Afryki Baltazara XIV zagra pochodzący z Togo misjonarz ojciec Benoit Azameti, króla azjatyckiego Melchiora XIV Janek Almeida, a króla europejskiego Kacpra XIV informatyk Krzysztof Bączkiewicz.Foto: PAP/Tomasz Gzell

- Co roku w naszym scenariuszu przypominamy i powtarzamy historię Bożego Narodzenia. Jest ta sama od 2000 lat, a my ją w sposób teatralny odtwarzamy na ulicach polskich miast i wsi, w tym roku w 668 miejscowościach w Polsce – mówi Piotr Giertych.

W wielu parafiach odbędą się uroczyste kolędowania w towarzyszeniu świętowaniu uroczystości 6 stycznia. Poza granicami Polski odbędą się zarówno spotkania kolędowe, jak i radosne pochody w Orszakach Trzech Króli. W Europie orszaki zaplanowano na Węgrzech, w Austrii i na Ukrainie. Wydarzenie odbędzie się także w Afryce - w Kenii i Zambii.

Wspólne kolędowanie

Kolędą przewodnią Orszaku Trzech Króli 2022, będącą źródłem hasła tegorocznego orszaku, które wybrzmiewa w scenach, w hasłach konkursów czy w okrzykach rycerzy – jest kolęda "Z narodzenia Pana". Z niej zaczerpnięto słowa "Dzień dziś wesoły".

Jak podkreślają organizatorzy, wydarzenia będą miały różne formy, a po raz pierwszy w wielu miejscach odbędą się Biegi Trzech Króli.

W Warszawie rodziny z dziećmi i młodzież zapraszane są na Spacer Orszakowy – świąteczną grę miejską. Gra polega na rozwiązaniu zadań w krzyżówce na podstawie plansz informacyjnych rozstawionych na trasie warszawskiego orszaku: Pl. Zamkowy – Krakowskie Przedmieście – Pl. Piłsudskiego.

Czytaj także:

Przemysław Goławski

Zobacz także

Zobacz także