more_horiz
Wiadomości

"Rosja przegrała tę wojnę". Biały Dom ocenia działania armii Putina

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2022 09:20
- W swoim mniemaniu Rosja przegrała już wojnę na Ukrainie, skoro nie osiągnęła żadnego z początkowych celów, jakie wyznaczyła sobie przed rozpoczęciem inwazji - powiedziała wypowiedzi dla Ukrinformu Jen Psaki, rzecznik Białego Domu. 
Biały Dom: Rosja już przegrała wojnę z Ukrainą, bo nie osiągnęła żadnego z początkowych celów
Biały Dom: Rosja już przegrała wojnę z Ukrainą, bo nie osiągnęła żadnego z początkowych celówFoto: PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY

Jen Psaki powiedziała również, że rosyjski przywódca Władimir Putin nie zobaczy swoich żołnierzy maszerujących przez ulice Kijowa, a Rosji nie uda się ostatecznie zniszczyć integralności terytorialnej Ukrainy i odebrać jej suwerenności.

- (Putin) chciał, aby to był moment, który podzieli NATO, podzieli Zachód. Jasno widać, że tak nie jest - skomentowała przedstawicielka Białego Domu.

Jen Psaki podkreśliła, że Stany Zjednoczone dokładają wszelkich starań, aby wzmocnić pozycję Ukrainy, zarówno przy stole negocjacyjnym, jak i na polu bitwy.

Pomoc jest cały czas dostarczana

Z kolei rzecznik Pentagonu John Kirby powiedział, że Rosjanie chcieli zniszczyć to, co USA uważają za cele krytycznej infrastruktury na zachodzie Ukrainy, "w tym miejsca dostaw energii, węzły transportowe i tak dalej".

- Postrzegamy to jako próbę podważenia zdolności Ukrainy do odbudowy swoich sił - mówił John Kirby.

Zapewnił, że pomimo rosyjskich ataków Stany Zjednoczone zachowują wszelkie możliwości dostarczania pomocy wojskowej Ukrainie, w tym systemów uzbrojenia. Według Kirby'ego USA i inne kraje zachodnie mają wiele sposobów na transport niezbędnej pomocy na Ukrainę.

- Wiemy, że materiały, broń i amunicja docierają do Ukraińców - oświadczył rzecznik Pentagonu.

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

nj

Zobacz także

Zobacz także