more_horiz
Wiadomości

Polska czeka na fundusze z KPO. Waszczykowski: UE używa argumentów nieopartych na prawie europejskim

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2022 19:20
- To nie my wywołaliśmy ten problem, to instytucje UE nas zaatakowały w końcu 2015 i na początku 2016 r., ponieważ uznały, że mają prawo dyktować nam warunki. Należało trzymać mocny, zdeterminowany kurs obrony Polski. Dziś jest to dylemat - powiedział w Polskim Radiu 24 Witold Waszczykowski, były minister spraw zagranicznych, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.

Komisja Europejska wciąż nie zaakceptowała złożonego przez rząd już ponad rok temu Krajowego Planu Odbudowy, czyli dokumentu opisującego sposób wydatkowania środków z Funduszu Odbudowy UE. Pod koniec października zeszłego roku przewodnicząca KE Ursula von der Leyen postawiła warunek, by w polskim KPO znalazło się zobowiązanie rządu do likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN.

Witold Waszczykowski komentował dyskusje wokół reformy sądownictwa w Polsce. - Nie ma w UE jednego modelu wymiaru sprawiedliwości, nie ma także w żadnym dokumencie prawnie wiążącym jakiejkolwiek jego definicji, zapisów o Trybunale Konstytucyjnym czy Izbie Dyscyplinarnej. Tym bardziej nie ma zapisów, jaki sędzia czy prokurator ma być zatrudniony, takich żądań, jakie stawia Komisja Europejska, by uwolnić pieniądze z KPO - zwracał uwagę.

- Mamy paradoks: UE wszczęła przeciwko nam debatę o wymiarze sprawiedliwości, korzystając z argumentów, które nie są oparte o prawo europejskie. To jest paradoks i temu trzeba się przeciwstawić - podkreślał.

Europoseł zwracał uwagę na to, że w tej chwili rząd ma dylemat, czy pozwolić Komisji Europejskiej na dodatkowe uprawnienia i doprowadzić tym samym do precedensu, ale w zamian za ustępstwa uzyskać fundusze z KPO, czy jednak spierać się z Komisją Europejską w tej sprawie.

- Uważałem, że KE i inne instytucje, jak Parlament Europejski czy TSUE, nie mają żadnych uprawnień, by dyktować nam, jak ma wyglądać ustrój prawny i wymiar sprawiedliwości. Minęło kilka lat, dziś rząd wybrał inną drogę - stwierdził.

Posłuchaj
12:02 PR24_mp3 2022_05_12-17-36-02.mp3 Witold Waszczykowski o sporze z UE dotyczącym reformy sądownictwa w Polsce (Polskie Radio 24/Rozmowa PR 24)

Gość audycji odniósł się również do sejmowego głosowania ws. powołania na drugą kadencję Adama Glapińskiego na szefa NBP. - Mam nadzieję, że jest większość, chodzi o stabilność państwa i jednej z jego najważniejszych instytucji w sytuacji, gdy wokół Polski mamy dużo niestabilności. Uważam, że kontynuacja tego, co znamy i co możemy przewidywać, jest pożądana. Jeśli koalicja rządząca zdecydowała się na poddanie pod głosowanie kandydatury prof. Glapińskiego, to jest pewna wyniku - ocenił.

Czytaj także:

Przepisy przygotowane przez prezydenta przewidują likwidację Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i utworzenie w jej miejsce Izby Odpowiedzialności Zawodowej. Nowa izba będzie zajmować się identycznymi sprawami, natomiast od obecnej będzie różnić się sposobem wyboru sędziów. Prezydent proponuje, aby nowa izba składała się z 11 sędziów wskazanych przez prezydenta spośród 33 sędziów orzekających w Sądzie Najwyższym, wyłonionych wcześniej w drodze losowania na posiedzeniu kolegium Sądu Najwyższego.

Projekt PiS-u dotyczący zmian w zakresie funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej zakłada przekazanie rozstrzygania spraw dyscyplinarnych sędziów Sądowi Najwyższemu jako całości i pozostawienie Izbie Dyscyplinarnej tego sądu rozpatrywania spraw innych zawodów prawniczych.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Rozmowa PR24

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: Witold Waszczykowski

Data emisji: 12.05.2022

Godzina emisji: 17.35

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem