Zmiany w Sądzie Najwyższym. Wróblewski: trzeba zamknąć ten spór
- Jestem gorącym zwolennikiem kompromisu. Trzeba znaleźć inny sposób odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów, który będzie możliwy do przyjęcia przez naszych partnerów w Europie i - jak przypuszczam - przez cześć opozycji - mówił w Polskim Radiu 24 Bartłomiej Wróblewski, poseł Prawa i Sprawiedliwości.
2022-04-28, 17:55
We wtorek komisja sprawiedliwości i praw człowieka przez ponad cztery i pół godziny kontynuowała prace nad projektami zmian w Sądzie Najwyższym - autorstwa prezydenta Andrzeja Dudy i PiS. Wiodącym jest w pracach komisji projekt prezydencki.
Bartłomiej Wróblewski komentował trwające dyskusje nad projektem. - Jest kwestia doprecyzowania i dokończenia prac w ustawie, trwa dyskusja w ramach Zjednoczonej Prawicy. Solidarna Polska ma tu nieco inne zdanie, mam nadzieję, że dojdzie tu do kompromisu i ta ustawa mniej więcej w takim brzmieniu, jak zaproponował prezydent, choć z drobnymi korektami, zostanie przyjęta w maju - zaznaczył.
- To ważne, trzeba szukać porozumienia z instytucjami europejskimi i zamknąć ten spór, choć oczywiście chodzi o to, by zapisy w ustawie o Sądzie Najwyższym nie burzyły zasad, które stały u podstaw reformy, sędziowie muszą realnie odpowiadać dyscyplinarnie, zmiany, które wprowadzamy, nie powinny tego mechanizmu niweczyć - podkreślał i dodał, że jest różnica zdań odnośnie stworzenia mechanizmów, które pozwoliłyby na weryfikację sędziów.
Poseł zaznaczył, że jest w tej sprawie zwolennikiem kompromisu. - Mam nadzieję, że Solidarna Polska, prezentując swoje stanowisko, do czego ma prawo, w pewnym momencie uzna, że dyskusja jest skończona, zostanie postawiona kropka i solidarnie przyjmiemy tę ustawę - mówił Bartłomiej Wróblewski.
REKLAMA
Posłuchaj
Bartłomiej Wróblewski o zmianach w Sądzie Najwyższym (Polskie Radio 24 / Rozmowa PR 24) 11:57
Dodaj do playlisty
Czytaj także:
Przepisy przygotowane przez prezydenta przewidują likwidację Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i utworzenie w jej miejsce Izby Odpowiedzialności Zawodowej. Nowa izba będzie zajmować się identycznymi sprawami, natomiast od obecnej będzie różnić się sposobem wyboru sędziów. Prezydent proponuje, aby nowa izba składała się z 11 sędziów wskazanych przez prezydenta spośród 33 sędziów orzekających w Sądzie Najwyższym, wyłonionych wcześniej w drodze losowania na posiedzeniu kolegium Sądu Najwyższego.
Projekt PiS-u dotyczący zmian w zakresie funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej zakłada przekazanie rozstrzygania spraw dyscyplinarnych sędziów Sądowi Najwyższemu jako całości i pozostawienie Izbie Dyscyplinarnej tego sądu rozpatrywania spraw innych zawodów prawniczych.
Więcej w zapisie audycji.
REKLAMA
* * *
Audycja: Rozmowa PR24
Prowadzący: Adrian Klarenbach
Gość: Bartłomiej Wróblewski (PiS)
Data emisji: 28.04.2022
REKLAMA
Godzina emisji: 17.35
PR24/ka
REKLAMA