more_horiz
Wiadomości

Porozumienie ws. KPO. Prof. Legutko: UE nie gra fair, można się spodziewać kolejnych fauli

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2022 16:31
- Otrzymanie środków z KPO to kwestia kilku miesięcy, zależy tu dużo od nastawienia w UE, tego, czy będzie jakaś próba obstrukcji, czy też uzna się, że zniknęły przeszkody polityczne, które były zresztą pozbawione podstaw prawnych (…). Pieniądze z KPO są Polsce potrzebne, powtarzają to wszyscy ministrowie - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Ryszard Legutko, europoseł PiS.
Prof. Ryszard Legutko
Prof. Ryszard LegutkoFoto: "Gość Niedzielny"/ FORUM

Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował w piątek, że w najbliższych kilku, kilkunastu dniach powinno dojść do formalnego zaakceptowania KPO. Müller oświadczył, że w środę zakończyły się prace zespołów negocjacyjnych dotyczące Krajowego Planu Odbudowy

Prof. Ryszard Legutko podkreślił, że Komisja Europejska nie ma podstaw do kwestionowania przygotowanego przez Polskę Krajowego Planu Odbudowy, jednak otrzymanie środków z funduszy pomocowych nie jest oczywiste. - Nie wątpię, że rzeczywiście negocjacje ws. KPO zostały zamknięte, ale Komisja Europejska nie jest chętna, by przekazać nam pieniądze, jakieś przeszkody zawsze się znajdą - stwierdził europoseł.

- Do samego KPO do tej pory zastrzeżeń nie zgłaszano, ale nie wykluczam tego teraz. Pamiętajmy, że oni nie grają fair, trzeba się spodziewać kolejnych fauli. Nie słyszeliśmy jednak do tej pory, żeby były podstawy do kwestionowania samego planu - zauważył gość audycji.

Posłuchaj
24:09 PR24_mp3 2022_05_14-15-06-17.mp3 Prof. Ryszard Legutko o środkach z tytułu KPO dla Polski (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

W środę rzeczniczka KE Veerle Nuyts powiedziała, że polski Krajowy Plan Odbudowy musi zawierać zobowiązania do: likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, reformy systemu dyscyplinarnego, przywrócenia do pracy sędziów zwolnionych niezgodnie z prawem.

Likwidację Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego zakłada projekt noweli ustawy o SN, zgłoszony przez prezydenta Andrzeja Dudę. Pracuje nad nim komisja sprawiedliwości. W piątek jej szef Marek Ast (PiS) powiedział, że jest przekonany, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu, planowanym pod koniec maja, projekt ten zostanie przegłosowany.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: prof. Ryszard Legutko

Data emisji: 14.05.2022

Godzina emisji: 15.06

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także