more_horiz
Wiadomości

"To skandal". Swiatłana Cichanouska o zniszczeniu kwatery polskich żołnierzy na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2022 12:02
"Chciałbym wyrazić wsparcie dla Polaków na Białorusi" – skomentowała sprawę zniszczenia kwatery AK w Mikuliszkach liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska.
Zniszczona kwatera AK w Mikuliszkach.
Zniszczona kwatera AK w Mikuliszkach.Foto: "Głos znad Niemna"

Jak podało Radio Swoboda, cmentarz żołnierzy Armii Krajowej we wsi Mikuliszki koło Oszmiany w obwodzie grodzieńskim został zrównany z ziemią na rozkaz białoruskich władz.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych w wydanym oświadczeniu podkreśliło, że zrównanie z ziemią cmentarza polskich żołnierzy Armii Krajowej w Mikuliszkach to bezprecedensowy akt bestialstwa. "Wzywamy białoruskie władze do natychmiastowego zaprzestania haniebnych działań wymierzonych w polską pamięć na Białorusi" - napisano w komunikacie. Doniesienia o zniszczeniu kwatery polskie MSZ przyjęło "z oburzeniem".

Marcin Wojciechowski, chargé d'affaires Polski na Białorusi, udał się na miejsce, gdzie symbolicznie złożył kwiaty i zapalił znicze.

Głos w sprawie zabrała teraz także Swiatłana Cichanouska. Działanie białoruskiego reżimu nazwała "skandalicznym".

Osobne oświadczenie ws. profanacji polskich grobów wojennych na Białorusi przesłało także Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Czytaj także:

pg,TT

Zobacz także

Zobacz także