more_horiz
Wiadomości

Historyczny dzień w polskiej energetyce. Powołano pierwszą Samorządową Spółkę Wodorową

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2022 17:46
W siedzibie Narodowego Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej powołano pierwszą w Polsce Samorządową Spółkę Wodorową. Jednymi z jej głównych udziałowców jest miasto Sanok i firma Autosan. Celem przedsięwzięcia będzie między innymi wykorzystanie wodoru na potrzeby ciepłownicze i całkowite odejście od węgla.
PAPTomasz Gzell
PAP/Tomasz GzellFoto: PAP/Tomasz Gzell

Burmistrz Sanoka Tomasz Matuszewski wyjaśnił, że na terenie miasta działają obecnie dwie ciepłownie, ale jedna z nich, należąca do prywatnej firmy, wypowiedziała umowę na dostarczanie ciepła z dwuletnim okresem wypowiedzenia. - Ten projekt ma to zabezpieczyć. Zdajmy sobie sprawę, że w ciągu 2 lat jeszcze nie będziemy na takim etapie aby to ciepło dostarczać z produkcji całkowicie wodorowej, ale mamy alternatywę współpracy z tą firmą i mam nadzieję, że ten termin uda się przesunąć - mówił Tomasz Matuszewski.

Rozwiązanie ekologiczne

- Środowisko to przede wszystkim czyste powietrze, my jako Sanok - można powiedzieć "brama w Bieszczady" i miasto, które przepuszcza przez swoją obwodnicę prawie dwa miliony turystów w tym kierunku, staramy się z tą przyrodą cały czas konsekwentnie współpracować - powiedział burmistrz Sanoka.

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak powiedziała, że powstanie spółki wpisuje się w politykę wodorową rządu i UE. Przypomniała, że w maju ubiegłego roku w Jasionce koło Rzeszowa podpisano list intencyjny ws. utworzenia Podkarpackiej Doliny Wodorowej, następnie w grudniu rząd przyjął i opublikował Polską Strategię Wodorową do 2030 roku.

Z kolei 16 grudnia w Sanoku, w obecności wiceminister, burmistrz tego miasta, przedstawicieli firm Hynfra, Fiban i Sanockie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej podpisano porozumienie w sprawie inwestycji wodorowych. - To ważny moment aby miasto Sanok stawało się konkurencyjne na arenie polskiej - mówiła wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Poza tym Sanok poprzez nową spółkę chce zainwestować w magazyny energii czy autobusy wodorowe marki Autosan. Również produkcja paliwa do tych pojazdów ma odbywać się na miejscu. Zaplecze naukowe i kadry ma zapewnić Uczelnia Państwowa im. Jana Grodka w Sanoku.

Czytaj także:

dz

Zobacz także

Zobacz także