more_horiz
Wiadomości

Spor wokół KPO. Andrzej Kryj: chcemy, by Polska miała należne jej miejsce w UE

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2022 09:15
- Kwestia, że PiS dąży do polexitu, pada co jakiś czas z ust polityków PO i opozycji. To gra polityczna skierowana do tych Polaków, którzy nie wyobrażają sobie, że możemy wyjść z UE - powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Kryj (Prawo i Sprawiedliwość), który dyskutował z Karoliną Pawliczak (Nowa Lewica).

Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla tygodnika "Sieci" pytany o relacje z UE powiedział: "Wykazaliśmy maksimum dobrej woli, poszliśmy na kompromisy, ale widać, że nie o to tu chodzi". "Jeżeli wygramy, stosunki z Unią Europejską będziemy musieli ułożyć po nowemu. Nie może być tak - i nie będzie - że Unia wobec nas nie uznaje traktatów, porozumień, umów" - stwierdził prezes PiS. "Ustępstwa nic nie dały, choć poszliśmy daleko" - dodał.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński właśnie wyciąga nas z Unii Europejskiej, konsekwentnie i z uporem maniaka - ocenił we wtorek lider PO Donald Tusk.

Andrzej Kryj skomentował wypowiedź szefa PO, stwierdził, że jest to "gra polityczna" skierowana do wyborców opozycji. - Polskie społeczeństwo jest prounijne, nikt chcący wygrywać kolejne wybory nie może myśleć o tym, by budować narrację o wyjściu Polski z UE - stwierdził.

- PiS nie wypycha Polski z UE, nie mogę się z tym zgodzić, faktem natomiast jest, że rząd, Zjednoczona Prawica chce, by Polska w UE miała miejsce takie, jakie jej się należy (…) Trzeba powiedzieć jasno, że obowiązują nas takie same zasady jak inne kraje Unii. Kiedy mówimy mocno, ze dość połajanek, jakie spadają na Polskę, tego, że mniej nam wolno, mniej się należy, to nie oznacza, że chcemy wyjść z UE, tylko że chcemy zająć takie miejsce, jakie mają inne kraje - dodał poseł.

Karolina Pawliczak stwierdziła, że winę za to, że środki z tytułu KPO nie trafiły do Polski, ponoszą wyłącznie rządzący. - My głosowaliśmy za Funduszem Odbudowy. Już ponad rok temu odbyło się to głosowanie, chcieliśmy, żeby te pieniądze jak najszybciej trafiły do Polski, szczególnie po pandemii tak bardzo potrzebne samorządom, przedsiębiorcom, wszystkim tym podmiotom, które mają dzisiaj bardzo trudno - przypominała. Poseł oceniła też, że nie wypełniono we właściwy sposób zaleceń organów UE w kwestii likwidacji Izby Dyscyplinarnej.

Posłuchaj
20:58 PR24_mp3 2022_08_10-08-06-53.mp3 Andrzej Kryj i Karolina Pawliczak o sporze z UE wokół reformy sądownictwa w Polsce (Polskie Radio 24 / Dwie strony)

Czytaj także:

KE na początku czerwca zaakceptowała polski Krajowy Plan Odbudowy. To krok w kierunku wypłaty przez UE 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy. KE zaznaczyła m.in. że polski KPO "zawiera kamienie milowe związane z ważnymi aspektami niezależności sądownictwa, które mają szczególne znaczenie dla poprawy klimatu inwestycyjnego i stworzenia warunków dla skutecznej realizacji" i że "Polska musi wykazać, że te kamienie milowe zostały osiągnięte, przed dokonaniem jakichkolwiek wypłat w ramach Funduszu Odbudowy".

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Dwie strony

Prowadzący: Eliza Olczyk

Goście: Andrzej Kryj, Karolina Pawliczak

Data emisji: 10.08.2022

Godzina emisji: 8.06

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także