UE odpowie na cyniczną grę Putina. Szefowa KE o planie oszczędzania energii
- Komisja Europejska ma gotowy plan oszczędzania energii i odpowiedzi na "cyniczne gierki" prezydenta Rosji Władimira Putina w sprawie gazu - powiedziała szefowa KE Ursula von der Leyen w wywiadzie dla dziennika "La Stampa" i kilku innych europejskich gazet. Dodała, że wprowadzając limit na ceny gazu z Rosji, można będzie obciąć wpływy do kasy Kremla, przeznaczane na wojnę przeciwko Ukrainie.
2022-09-07, 12:07
Przewodnicząca Komisji wyjaśniła, że jedną z propozycji KE jest przekazanie dodatkowych zysków koncernów energetycznych "najsłabszym rodzinom i firmom" po to, by "przywrócić równowagę społeczną".
Oceniła, że obecnie sytuacja jest "paradoksalna": "wielkie firmy energetyczne mają ogromne nieprzewidziane zyski, które są całkowicie oderwane od ich kosztów oraz inwestycji, podczas gdy klienci muszą płacić astronomiczne rachunki".
Inteligentne oszczędzanie
"Musimy oszczędzać prąd w sposób inteligentny"; "trzeba skoncentrować się na redukcji wykorzystania energii elektrycznej w godzinach szczytu" - zaznaczyła von der Leyen. Wyraziła opinię, że "niektóre zautomatyzowane procesy przemysłowe mogą zostać przeniesione na weekend lub na noc".
REKLAMA
- Ostatnią wymówką, jaką się posłużył, by zawiesić przepływ gazu przez Nord Stream 1, Putin zrzucił maskę; manipuluje naszym rynkiem energetycznym i wykorzystuje dostawy gazu jako broń - oświadczyła Ursula von der Leyen.
Mniejsze uzależnienie od dostaw gazu z Rosji
Przypomniała, że uzależnienie od dostaw rosyjskiego gazu już zostało zredukowane. Jak poinformowała, rosyjski gaz, który UE kupuje przez rurociąg stanowi obecnie 9 procent całego jej importu; w zeszłym roku było to 41 proc.
Obecnie, zaznaczyła, Norwegia dostarcza Unii więcej gazu niż Rosja. Magazyny "zapełniają się w rytmie nawet wyższym niż przewidziany, jesteśmy gotowi" - zapewniła szefowa Komisji Europejskiej.
Według niej jest prawie niemożliwe, by Rosja znalazła w krótkim terminie nowych klientów, którzy kupią jej gaz dostarczany poprzez rurociąg. W ocenie Ursuli von der Leyen państwa członkowskie Unii staną w obliczu "testu jedności i solidarności".
REKLAMA
- Europejczycy mają siłę ekonomiczną, kreatywność i ducha zespołowego, by przejść tę próbę wytrzymałości - dodała.
- Drastyczny wzrost cen energii w Niemczech. W ciągu półtora roku prąd zdrożał o tysiąc procent
- Wielkiej Brytanii grozi gigantyczny kryzys. Rząd zakłada przerwy w dostawach prądu
pg
REKLAMA