more_horiz
Wiadomości

Patryk Pleskot o ks. Popiełuszce: zwyczajność stała się heroizmem

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2022 09:35
- Gdy posłuchamy kazań ks. Jerzego, to nie porywają one retorycznie, ich siła tkwi w ich prostocie. Działa nie siła elokwencji czy efektowność przekazu, ale było widać, że ksiądz mówi to, co myśli. Podczas mszy za ojczyznę była oprawa plastyczna, byli aktorzy, ale były też proste w treści i formie kazania ks. Jerzego - mówił w Polskim Radiu 24 Patryk Pleskot, wspominając postać ks. Jerzego Popiełuszki.
Ks. Jerzy Popiełuszko
Ks. Jerzy PopiełuszkoFoto: wikipedia / domena publiczna

Patryk Pleskot mówił o ks. Jerzym Popiełuszce, pokoleniu 1968 roku i przemianach związanych z rewolucją kulturową. - Ks. Jerzy Popiełuszko, mówiąc przewrotnie, w jakiś sposób też się buntował, tylko że przeciw oficjalnej doktrynie państwowej, która nakazywała schować religię głęboko, nie uzewnętrzniać jej publicznie. Już jako uczeń manifestował swoją religijność, nie widział powodu, by ją ukrywać (…) Rodzice ks. Jerzego to pokolenie międzywojenne, wgruntowane w tożsamość polską i katolicką - przypominał gość audycji.

- Ks. Jerzy wierzył w prawdy, które głosił, prawdy proste, ale głoszenie prawdy w trudnych czasach nie jest łatwe. Ta codzienność, ta zwyczajność staje się heroizmem. Ksiądz Jerzy nie musiał się decydować na jakieś fajerwerki retoryczne, mówił proste rzeczy, których inni bali się mówić, a za mówienie tych prostych rzeczy groziły represje, włącznie ze śmiercią - stwierdził historyk. 

Ksiądz Jerzy Popiełuszko został zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa 19 października 1984 roku.

Posłuchaj
23:43 PR24_mp3 2022_09_18-07-36-00.mp3 Patryk Pleskot o pokoleniu 1968 roku i postaci bł. ks. Jerzego Popiełuszki (Polskie Radio 24 / PRL - historia prawdziwa)

Czytaj także:

Papież Benedykt XVI zaliczył ks. Popiełuszkę do grona błogosławionych 6 czerwca 2010 roku. Przy Sanktuarium Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki na Warszawskim Żoliborzu działa Muzeum oraz Ośrodek Dokumentacji jego życia i kultu.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: "PRL - historia prawdziwa"

Prowadzi: Robert Tekieli

Gość: Patryk Pleskot

Data emisji: 18.09.2022

Godzina emisji: 7.35

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także