more_horiz
Wiadomości

Prezydent Duda: podkomisja Macierewicza realizowała prace bardzo rzetelne, wielowątkowo i wieloaspektowo

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2022 20:32
Prezydent Andrzej Duda powiedział, że podkomisja smoleńska, w okresie, kiedy uczestniczył w jej pracach, "realizowała prace w sposób bardzo rzetelny, wielowątkowo i wieloaspektowo". - Oczekuję obiektywnego spojrzenia na tych, którzy za wszelką cenę dążą do prawdy, i tych, którzy powinni byli ją ustalać w 2010 r., kiedy był ku temu najlepszy czas - dodał prezydent.
Prezydent Duda: podkomisja Macierewicza, kiedy w niej uczestniczyłem, realizowała prace bardzo rzetelne, wielowątkowo i wieloaspektowo
Prezydent Duda: podkomisja Macierewicza, kiedy w niej uczestniczyłem, realizowała prace bardzo rzetelne, wielowątkowo i wieloaspektowoFoto: PAP/Paweł Supernak

12 września br. w programie "Czarno na białym" w TVN24 został wyemitowany reportaż "Siła kłamstwa", w którym przedstawiono materiały wskazujące na to, że podkomisja Antoniego Macierewicza dysponowała wynikami badań, które zaprzeczały tezie o wybuchu w skrzydle prezydenckiego samolotu Tu-154 lecącego do Smoleńska, a które nie zostały opublikowane. W programie podano, że co najmniej od grudnia 2020 r. Macierewicz i inni członkowie podkomisji dysponują materiałami, analizami i zagranicznymi raportami, które albo wprost wykluczają zamach, albo wskazują na katastrofę, jako przyczynę tragedii z 2010 roku.

"Komisja pracowała rzetelnie"

W TVN24 prezydent Andrzej Duda pytany był, czy podejmie jakieś kroki w związku z tym reportażem. - Komisja, na której czele od początku stał poseł Antoni Macierewicz, działała przez kilka kadencji w składzie, w którym również i ja byłem, w okresie kiedy sprawowałem mandat posła do polskiego parlamentu. W okresie, w którym ja w niej uczestniczyłem, realizowała ona prace w sposób bardzo rzetelny, wielowątkowo i wieloaspektowo - podkreślił Andrzej Duda.

Zwrócił uwagę, że "minister Macierewicz działał w bardzo trudnych warunkach, po 2010 r., mimo różnego rodzaju pomówień, różnego rodzaju potwarzy, które na niego rzucano, mimo wszelkich utrudnień, które robiono także na polskich uczelniach, gdzie zastraszano ekspertów".

- Osoby, które chciały się zaangażować w prace komisji tzw. smoleńskiej, były bardzo często w środowiskach akademickich poddane ostracyzmowi, co jest absolutnym zaprzeczeniem idei nauki - stwierdził prezydent, zwracając uwagę, że "nauka zakłada możliwość polemizowania".

Prezydent z uznaniem o Antonim Macierewiczu 

Prezydent powiedział, że "Antoni Macierewicz jest człowiekiem ogromnych zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej". - Jestem w 100 proc. przekonany, że zawsze był człowiekiem, któremu w podejmowanych działaniach przyświecały szczytne intencje - dodał Andrzej Duda. Przypomniał, że Macierewicz rozpoczął swoją drogę polityczną w 1976 roku, kiedy groziło za to więzienie. - Od tamtego czasu stanowił awangardę opozycji niepodległościowej w Polsce - dodał.

Czytaj także:

Prezydent: co zrobił Tusk?

- Co zrobił premier Donald Tusk w sprawie śmierci prezydenta RP, kiedy był premierem cały szereg lat? W jaki sposób działał? Gdzie są stenogramy jego rozmów z 10 kwietnia, które prowadził zarówno z Władimirem Putinem, jak i z kanclerz Merkel? - pytał prezydent Duda.

Podkreślił, że "oczekuje obiektywnego spojrzenia zarówno w jedną, jak i w drugą stronę". - Oczekuję obiektywnego spojrzenia na tych, którzy za wszelką cenę dążą do prawdy i oczekuję takiego spojrzenia na tych, którzy powinni byli prawdę ustalać, kiedy był ku temu najlepszy czas, a więc zaraz po tym zdarzeniu, kiedy dowodów było najwięcej, kiedy można było podjąć decyzje o tym, że Polska na mocy zawartych umów międzynarodowych od samego początku mogła współuczestniczyć w tych badaniach - oświadczył prezydent RP.

Zobacz również: Jarosław Sellin w "Sygnałach dnia"

kp

Zobacz także

Zobacz także