more_horiz
Wiadomości

"Będzie miał znaczenie militarne". Horała o wykorzystaniu CPK dla bezpieczeństwa kraju

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2022 09:33
- CPK znacząco zwiększy przepustowość przerzutu wojsk - stwierdził w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Horała, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.
Budowa Portu Lotniczego Solidarność ma się rozpocząć w przyszłym roku.  Zakończenie jest planowane na koniec 2027 roku
Budowa Portu Lotniczego Solidarność ma się rozpocząć w przyszłym roku. Zakończenie jest planowane na koniec 2027 rokuFoto: Twitter/CPK

CPK ma znaczenie dla bezpieczeństwa państwa i będzie lotniskiem, które również będzie możliwe do wykorzystania militarnego w razie potrzeby. Ale takich lotnisk mamy w Polsce sporo, kolejne się przyda, ale nie jest kluczowe - stwierdził w czwartek wiceminister funduszy i polityki regionalnej, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.

Horała sprecyzował, że CPK nie będzie lotniskiem kluczowym "w razie potrzeby", natomiast ma "kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa państwa jako takiego". Wyjaśnił, że chodzi przede wszystkim o "możliwości przerzutu wojsk, amunicji, sprzętu i zaopatrzenia w bardzo dużych ilościach i bardzo szybko".

Zmiana przepustowości

Wiceszef MFiPR powtórzył, że dzięki lotniskom już działającym w Polsce, takie możliwości już są, ale - podkreślił - "ta przepustowość jest, jaka jest, jest stosunkowo mała". Horała wskazał na Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka, gdzie trafia, zdaniem polskiej strony "niewystarczająca pomoc dla Ukrainy i kapie, zamiast płynąć rwącą rzeką".

- A my chcemy mieć możliwość, żeby takie wolumeny sprzętu amunicji i zaopatrzenia mogły trafić nie w przeciągu pół roku, tylko w przeciągu na przykład 24 godzin, 48 godzin - podkreślił.

Przyznał, że taka "rwąca rzeka" pomocy dla Polski byłaby z lotniska w CPK rozwożona nitkami kolejowymi i drogowymi na front, czyli dystrybuowana według założeń "Military Mobility na wschodniej flance NATO".

CPK zapewni przerzut sił i transport

- To jest hasło, które Kwatera Główna NATO, generał broni Ben Hodges (dowódca wojsk lądowych USA w Europie - przyp. red.) cały czas powtarza, bo wtedy jest prosta kalkulacja; potencjalny agresor, czyli nie oszukujmy się Rosja, planując, zastanawiając się, czy takiej agresji na Polskę dokonać, jakie tutaj wojska przesunąć, żeby były wystarczające do sukcesu, musi brać pod uwagę, że zanim ten plan, nawet jak już będzie ruszony, to już ta decyzja będzie wydana - zaznaczył wiceminister.

Według niego, "nawet te kilka dni może spowodować, że ta kalkulacja (potencjalnego agresora) zupełnie się zmieni, bo w Polsce w ciągu kilku dni mogą się pojawić na przykład dwa razy większe siły wojskowe". - A my jesteśmy w stanie je przerzucić, rozwieźć po kraju, rozwinąć i to CPK zapewni - oświadczył Marcin Horała.

Zwiększenie zasobów NATO

W kwietniu br. generał Ben Hodges wsparł budowę CPK, mówiąc, że "Inwestycje takie jak CPK są potrzebne do szybkiego reagowania na wschodniej flance NATO, ze względu np. na możliwości logistyczne i odpowiednią przepustowość".

- Agresja Rosji na Ukrainę pokazuje w sposób dobitny, że potrzebne są inwestycje, które poprawią jakość infrastruktury szybkiego reagowania na wschodniej flance NATO - przekazał Ben Hodges.

W ocenie dowódcy wojsk lądowych USA w Europie, dzięki CPK możliwy będzie sprawny przerzut wojsk i sprzętu na dużą skalę. Dzięki temu zwiększyłyby się zasoby NATO w ramach odstraszania. - Infrastruktura Portu Solidarność jest właśnie tym, czego potrzebuje NATO na swojej wschodniej flance - mówił gen. Hodges.

Czytaj także:

pg,PR1,pap/pp

Zobacz także

Zobacz także