more_horiz
Wiadomości

Pierwszy szczyt Europejskiej Wspólnoty Politycznej. Premier Morawiecki weźmie udział w spotkaniu

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2022 06:14
Premier Mateusz Morawiecki udaje się przed południem do Pragi, gdzie dziś odbędzie się pierwszy w historii szczyt Europejskiej Wspólnoty Politycznej. Na jutro natomiast zaplanowano nieformalne spotkanie Rady Europejskiej. Główne tematy obu szczytów to bezpieczeństwo w kontekście wojny na Ukrainie, energetyka, klimat i sytuacja gospodarcza.
Premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w spotkaniu Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Pradze.
Premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w spotkaniu Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Pradze.Foto: PAP/Andrzej Lange

Europejska Wspólnota Polityczna to ustanowiona w tym roku szersza formuła współpracy i dyskusji państw Unii Europejskiej oraz jej bezpośredniego sąsiedztwa - w sumie chodzi o 17 krajów niebędących członkami UE, to m.in. Norwegia, Wielka Brytania, Serbia, Turcja, Azerbejdżan i Armenia. Do Pragi przyjadą między innymi premier Wielkiej Brytanii Liz Truss i prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, a także politycy z Ukrainy, Armenii, Szwajcarii i państw Bałkanów Zachodnich. Zaproszenia nie otrzymały Rosja i Białoruś.

- Inicjatywę Europejskiej Wspólnoty Politycznej traktujemy jako próbę umocnienia Zachodu i sił demokratycznych w obecnej sytuacji. Liczymy, że szczyt w Pradze przyczyni się do budowania jedności europejskiej w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz przekonania wszystkich partnerów do zbliżenia z Unią swojej polityki wobec Rosji, w tym przyjęcia sankcji - przekazał rzecznik rządu Piotr Müller.

"Dialog na temat wyzwań"

Inicjatorem nowego formatu jest francuski prezydent Emmanuel Macron, a głównym celem spotkań Europejskiej Wspólnoty Politycznej ma być dialog na temat wyzwań stojących przed całym kontynentem.

Szczyt w Pradze ma stanowić okazję do wymiany poglądów. Tematami rozmów będą: pokój i bezpieczeństwo, energetyka, klimat i gospodarka. Szczyt nie zakończy się żadnymi postanowieniami lub formalnymi konkluzjami.

Posłuchaj
00:54 11978417_1.mp3 W Pradze odbędzie się dziś pierwszy szczyt Europejskiej Wspólnoty Politycznej (IAR)

Piątkowy szczyt Rady Europejskiej

Tematyka konsekwencji wojny na Ukrainie będzie oczywiście obecna na piątkowym nieformalnym szczycie Rady Europejskiej. Polska podkreśla konieczność dalszego wsparcia militarnego ukraińskiej armii, a także jak najszybszego przekazania Kijowowi przez Wspólnotę pełnej puli z obiecanych wiosną dziewięciu miliardów euro.

Drugi ważny temat to rynek energii w Unii Europejskiej. - Polska podkreśla rolę zapewnienia sobie przez Unię stabilnych dostaw gazu z zewnątrz oraz zwiększenia produkcji krajowej. Przypominamy również o polskich propozycjach dotyczących zamrożenia cen ETS - poinformował minister Piotr Müller.

Sytuacja ekonomiczna

Na nieformalnym szczycie w Pradze politycy mają przedyskutować również obecną sytuację ekonomiczną, w tym wyzwania związane z inflacją oraz koordynacją podejmowanych rozwiązań na szczeblu krajowym.

Szczyt w Pradze będzie pierwszym październikowym spotkaniem unijnych przywódców. Za dwa tygodnie Rada Europejska zbierze się ponownie - tym razem w Brukseli.

Czytaj także:

ZOBACZ TAKŻE: Waszczykowski o wstąpieniu Ukrainy do NATO


IAR/jb/pp/kor

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także