more_horiz
Wiadomości

Brytyjski resort obrony: Ukraina zaczęła nową fazę ofensywy w obwodzie chersońskim

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2022 12:42
"Ukraina zaczęła nową fazę ofensywy w obwodzie chersońskim, stawiając Rosjan przed dylematem, czy bronić całego obszaru, czy skoncentrować się na najbardziej realnych do utrzymania częściach tego regionu", przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.
Brytyjski resort obrony: Ukraina zaczęła nową fazę ofensywy w obwodzie chersońskim
Brytyjski resort obrony: Ukraina zaczęła nową fazę ofensywy w obwodzie chersońskimFoto: PAP/EPA/SERGEY KOZLOV

"Siły zbrojne Ukrainy rozpoczęły 2 października 2022 roku nową fazę operacji ofensywnych w obwodzie chersońskim. Posuwając się na południe, jednostki ukraińskie przesunęły linię frontu o dodatkowe 20 km, zdobywając przede wszystkim pozycje wzdłuż wschodniego brzegu (rzeki) Ingulec i zachodniego brzegu Dniepru, ale nie zagrażając jeszcze głównym rosyjskim pozycjom obronnym. Siły rosyjskie zazwyczaj wycofywały się", napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

Kluczowy most rejonie Nowej Kachowki

"Rosyjscy dowódcy prawdopodobnie postrzegają rosnące zagrożenie sektora Nowej Kachowki jako jedno z najpilniejszych zmartwień. Uszkodzona przeprawa rzeczna przez Dniepr w tym rejonie pozostaje jedną z niewielu dostępnych dla nich dróg zaopatrzenia sił. Rosja stoi przed dylematem: wycofanie sił bojowych przez Dniepr sprawia, że obrona reszty obwodu chersońskiego staje się bardziej realna, ale politycznym imperatywem będzie pozostanie tam i obrona.

Do obrony Chersonia Rosja zaangażowała większość swoich poważnie osłabionych sił powietrznodesantowych, WDW. W związku z tym Rosja ma obecnie niewiele dodatkowych, wysokiej jakości sił szybkiego reagowania dostępnych do ustabilizowania frontu; prawdopodobnie zamierza wysłać do tego sektora zmobilizowanych rezerwistów" - dodano.

Zobacz. Rozmowa publicystów na temat noty dyplomatycznej ws. reparacji

Czytaj też:

MN/PAP/koz

Zobacz także

Zobacz także