more_horiz
Wiadomości

Kłopoty Mołdawii. Gazprom ogranicza dostawy

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2022 13:05
Rosyjski Gazprom poinformował, że w grudniu ograniczy dostawy gazu ziemnego do Mołdawii o ponad połowę. Spotęguje to problemy energetyczne tego kraju. O ograniczeniu w dostawach gazu poinformował mołdawski sekretarz stanu do spraw energii, Constantin Borosan.
Mołdawia: Gazprom ogranicza dostawy gazu. Możliwe problemy energetyczne
Mołdawia: Gazprom ogranicza dostawy gazu. Możliwe problemy energetyczneFoto: A08/shutterstock

Gazprom zarezerwował na grudzień zdolności przesyłowe do Mołdawii mniejsze o dokładnie 56 i 5 dziesiątych procent. To kolejny cios w system energetyczny kraju. W listopadzie Rosjanie wysłali do Mołdawii jedynie niecałe 6 milionów metrów sześciennych gazu, czyli o 60 procent mniej, niż wynoszą potrzeby tego najbiedniejszego kraju w Europie.

Poseł rządzącej partii Akcja i Solidarność Radu Marian napisał na Telegramie, że trwa blokada energetyczna Kremla przeciwko Mołdawii. Rząd w Kiszyniowie od początku wojny stoi po stronie Ukrainy.

Posłuchaj
00:54 12060803_1.mp3 Mołdawia: Gazprom ogranicza dostawy gazu (IAR)

To duży kłopot dla Mołdawii

Deficyt gazu oznacza dla Mołdawii kłopoty całej gospodarki. Kraj jest uzależniony od tego surowca - służy nie tylko do produkcji ciepła, ale również prądu. Mołdawia w ostatnim czasie przygotowywała się na taki scenariusz i zgromadziła pewne rezerwy gazu i innych paliw energetycznych, ale nie jest pewne czy są one wystarczające.

Kilka tygodni temu mołdawski rząd ogłosił ograniczenia zużycia prądu w przestrzeni publicznej. Ma to pomóc w zaoszczędzeniu energii.

Czytaj też:

IAR/mn

Zobacz także

Zobacz także