more_horiz
Wiadomości

Rosjanie stracili 15 proc. Floty Czarnomorskiej. Ukraina zatopiła lub uszkodziła co najmniej 12 jednostek

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2022 21:55
Od początku inwazji na Ukrainę rosyjska Flota Czarnomorska straciła co najmniej 12 okrętów i kutrów - zatopionych bądź mocno uszkodzonych; stanowi to około 15 proc. jej składu, który obejmuje 74 jednostki bojowe - ocenia niezależny rosyjski portal Projekt.
Rosjanie stracili dotychczas 15 proc. Floty Czarnomorskiej. Ukraina zatopiła lub uszkodziła co najmniej 12 jednostek
Rosjanie stracili dotychczas 15 proc. Floty Czarnomorskiej. Ukraina zatopiła lub uszkodziła co najmniej 12 jednostekFoto: Oficjalna strona Morskich Sił Zbrojnych Ukrainy

Przed napaścią na Ukrainę Flota Czarnomorska liczyła 275 okrętów i innych jednostek. Jednostek bojowych wśród nich było tylko 58, a przy uwzględnieniu kutrów patrolowych - 74. Co najmniej 12 z nich zostało zatopionych bądź mocno uszkodzonych - szacuje Projekt na podstawie analizy publicznie dostępnych danych.

Do grupy 74 jednostek bojowych Floty Czarnomorskiej autorzy materiału zaliczają: krążownik Moskwa, siedem okrętów podwodnych i siedem dużych okrętów desantowych, pięć okrętów patrolowych, 18 małych jednostek rakietowych i do zwalczania okrętów podwodnych oraz 36 kutrów i jednostek patrolowych.

Na liście takie okręty, jak m.in. Moskwa i Iwan Gołubiec

Projekt przypomina o zniszczeniu wiosną przez siły ukraińskie flagowego okrętu Floty Czarnomorskiej - krążownika Moskwa. Wśród strat rosyjskich wymienione są także: trałowiec Iwan Gołubiec, holownik Wasilij Biech, duże okręty desantowe Saratow i Cezar Kunnikow, kuter desantowy klasy Sierna i sześć kutrów desantowo-szturmowych klasy Raptor.

Portal przypomina także, że za czasów ZSRR Flota Czarnomorska liczyła ponad 800 jednostek, a po rozpadzie ZSRR między Rosją i Ukrainą trwał spór o jej podział. Ocenia, że Flota Czarnomorska była w pewnym stopniu przyczyną konfliktu między dwoma krajami, który "z nową siłą wybuchł w 2014 roku". Wówczas Rosja anektowała Krym, w tym Sewastopol, w którym na mocy umowy z Ukrainą z 1997 roku utrzymywała bazę swej Floty Czarnomorskiej. 

Posłuchaj. Rozmowa ze Stanisławem Szwedem, wiceministrem rodziny i polityki społecznej

Czytaj też:

PAP/mn

Zobacz także

Zobacz także