more_horiz
Wiadomości

UE wprowadziła limit cenowy na rosyjską ropę. Czyżewski: może znacznie ograniczyć możliwości sprzedaży

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2022 19:45
- Dobrze, że jakiś limit cenowy powstał, dziś nie robi on ogromnej różnicy dla Rosji, ale pamiętamy, że jeszcze w tym roku, po wybuchu wojny, ropa była znacznie droższa, kosztowała ponad 120 dolarów za baryłkę - mówił w Polskim Radiu 24 Daniel Czyżewski (portal energetyka24.com).
UE uzgodniła embargo na rosyjską ropę od 5 grudnia 2022 r.
UE uzgodniła embargo na rosyjską ropę od 5 grudnia 2022 r.Foto: watt indeed/Shutterstock

Wczoraj unijne kraje ostatecznie zatwierdziły pułap cenowy na rosyjską ropę, który ma wynieść 60 dolarów za baryłkę. Polska, Litwa i Estonia zabiegały o jak najniższy pułap cenowy. Początkowo proponowano 70 dolarów za baryłkę, ostatecznie ustalono, że będzie to 60 dolarów. Celem ustalenia pułapu jest ograniczenie dochodów Rosji z tytułu sprzedaży ropy naftowej,

Daniel Czyżewski wyjaśniał działanie limitu cenowego. - W sytuacji, gdyby doszło do wzrostu ce ropy, co nie jest wykluczone, ponieważ OPEC działa w tym kierunku, ograniczając podaż, to limit ten będzie robić ogromną różnicę, rosyjska ropa nie będzie mogła być sprzedawana do wielu krajów - ocenił.

- Limit cenowy jest wprowadzony na ropę dostarczaną drogę morską. Jeżeli jakieś państwo będzie chciało ją sprowadzić, to z dużym prawdopodobieństwem będzie musiało skorzystać z ubezpieczyciela z Wielkiej Brytanii czy tankowca np. z Grecji. Tym samym kraje Afryki, Azji czy Ameryki, które będą chciały skorzystać z usług świadczonych przez europejskie firmy, będą musiały kupować ropę z tym właśnie limitem cenowym - zaznaczył.

Ekspert przypominał, że ropa rosyjska zwykle jest sprzedawana taniej o ok. 20 dolarów za baryłkę w stosunku do ropy Brent. - Rosja wie, że musi znaleźć sobie innych odbiorców, przez cały rok bardzo intensywnie szukała nawet małych rynków zbytu. Europa odpowiadająca za 50 procent zbytu dla rosyjskiej ropy nakładając embargo znacznie ogranicza możliwości sprzedaży tego surowca - mówił gość audycji.

Posłuchaj

23:04 PR24 2022_12_04-18-33-06.mp3 Daniel Czyżewski o limicie cenowym na rosyjską ropę (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Łukasz Sobolewski

Gość: Daniel Czyżewski

Data emisji: 04.12.2022

Godzina emisji: 18.33

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także