Kodeks rolny i jego znaczenie
Podczas "Zgromadzenia Polskiej Wsi" komisarz Wojciechowski mówił, że aby rolnicy mogli zapewniać bezpieczeństwo żywnościowe władze państwowe, a także Unia Europejska - w tym Komisja Europejska - winny zapewnić rolnikom bezpieczeństwo ekonomiczne i prawne. Jednym z aspektów takiego bezpieczeństwa ma być właśnie Kodeks rolny.
- Pierwsza część kodeksu, przepisy ogólne, nie powinny budzić dużych kontrowersji, w związku z tym na wiosnę - razem z wiosennymi siewami - już ten kodeks mógłby wejść w życie. Na tej zasadzie, że jeżeli inne przepisy są z nim sprzeczne, to stosuje się przepisy kodeksu - mówił Wojciechowski.
Podkreślił, że w Kodeksie zawarte są bardzo ważne instrumenty, a jego dalsza droga powinna być związana z konsultacjami nad projektem. - Chodzi o konsultacje z rolnikami, z organizacjami rolniczymi - dodał.
Unijne wsparcie dla polskiego rolnictwa
Komisarz Unii Europejskiej do spraw rolnictwa dziękował w Przysusze podczas Zgromadzenia Polskiej Wsi polskim rolnikom, którzy - jak mówił - "wnoszą wielki wkład w bezpieczeństwo żywnościowe Polski i świata".
Wojciechowski potwierdził, że polskie rolnictwo otrzyma w ciągu najbliższych 5 lat 25 miliardów euro, a średnia dopłata dla gospodarstwa poniżej 50 hektarów, to około 270 euro do hektara.
00:24 12094525_1.mp3 Komisarz Janusz Wojciechowski: około 270 euro unijnych dopłat dla gospodarstwa (IAR)
Czytaj także:
PAP/IAR/kmp