more_horiz
Wiadomości

Komisarz UE ds. rolnictwa: kodeks rolny to gwarancja bezpieczeństwa ekonomicznego i prawnego

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2022 15:00
- Przepisy ogólne kodeksu rolnego nie powinny budzić kontrowersji; na wiosnę kodeks mógłby wejść w życie - zapowiedział w niedzielę w Przysusze unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Dodał, że jeżeli inne przepisy byłyby z nim sprzeczne, to stosowałoby się przepisy kodeksu.
Komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski
Komisarz UE ds. rolnictwa Janusz WojciechowskiFoto: PAP/Roman Zawistowski

Kodeks rolny i jego znaczenie

Podczas "Zgromadzenia Polskiej Wsi" komisarz Wojciechowski mówił, że aby rolnicy mogli zapewniać bezpieczeństwo żywnościowe władze państwowe, a także Unia Europejska - w tym Komisja Europejska - winny zapewnić rolnikom bezpieczeństwo ekonomiczne i prawne. Jednym z aspektów takiego bezpieczeństwa ma być właśnie Kodeks rolny.

- Pierwsza część kodeksu, przepisy ogólne, nie powinny budzić dużych kontrowersji, w związku z tym na wiosnę - razem z wiosennymi siewami - już ten kodeks mógłby wejść w życie. Na tej zasadzie, że jeżeli inne przepisy są z nim sprzeczne, to stosuje się przepisy kodeksu - mówił Wojciechowski.

Podkreślił, że w Kodeksie zawarte są bardzo ważne instrumenty, a jego dalsza droga powinna być związana z konsultacjami nad projektem. - Chodzi o konsultacje z rolnikami, z organizacjami rolniczymi - dodał.

Unijne wsparcie dla polskiego rolnictwa 

Komisarz Unii Europejskiej do spraw rolnictwa dziękował w Przysusze podczas Zgromadzenia Polskiej Wsi polskim rolnikom, którzy - jak mówił - "wnoszą wielki wkład w bezpieczeństwo żywnościowe Polski i świata".

Wojciechowski potwierdził, że polskie rolnictwo otrzyma w ciągu najbliższych 5 lat 25 miliardów euro, a średnia dopłata dla gospodarstwa poniżej 50 hektarów, to około 270 euro do hektara.

Posłuchaj
00:24 12094525_1.mp3 Komisarz Janusz Wojciechowski: około 270 euro unijnych dopłat dla gospodarstwa (IAR)

Czytaj także:


PAP/IAR/kmp

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także