Jest akt oskarżenia ws. afery polickiej. Szkody majątkowe wielkich rozmiarów

Prokuratura Regionalna w Szczecinie zakończyła śledztwo w sprawie tzw. afery polickiej dotyczącej  okresu od 2011 do 2016 r. Akt oskarżenia trafił właśnie do sądu. Ma 1300 stron. 26 osób usłyszało 59 zarzutów – poinformował portal i.pl, który przed kilkom a tygodniami informował, że w grudniu sprawa trafi do sądu. Na razie nie wiadomo kiedy proces się rozpocznie.

2022-12-21, 10:02

Jest akt oskarżenia ws. afery polickiej. Szkody majątkowe wielkich rozmiarów
Dostawy paliwa gazowego będą realizowane przez PKN Orlen do sześciu spółek z Grupy Azoty.Foto: Grupa Azoty

- Śledztwo w sprawie przestępstw na szkodę Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A. zakończone wniesieniem aktu oskarżenia do Sądu Okręgowego w Szczecinie - potwierdza prokuratora Marcin Lorenc z Prokuratury Regionalnej w Szczecinie w rozmowie z i.plpo

Zasadniczym wątkiem śledztwa były działania podejmowane w okresie od 2011 do 2016 r., wyrządzające - według śledczych - ZCH Police S.A. szkodę majątkową wielkich rozmiarów, w związku z zawarciem i wykonywaniem umowy nabycia akcji senegalskiej spółki African Investment Group S.A. przez Grupę Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A.

- Zebrany w sprawie obszerny materiał dowodowy pozwolił na ustalenie, że w wyniku zawarcia i wykonywania umowy nabycia akcji senegalskiej spółki doszło do wprowadzenia w błąd przedstawicieli rady nadzorczej Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police, co do wartości akcji nabywanej spółki, a następnie do dokonywania niezasadnych płatności tytułem poszczególnych transz ceny akcji, a w konsekwencji do wyrządzenia pokrzywdzonej spółce szkody majątkowej wielkich rozmiarów - w kwocie 87.153.700 zł.

Bez danych

W procederze nabycia akcji African Investment Group S.A. przez ZCH Police S.A. uczestniczyła Spółka DGG ECO sp. z o.o., założona między innymi przez senegalskiego polityka, która nie miała żadnego doświadczenia w działalności dotyczącej poszukiwania fosforytów, a w trakcie negocjacji warunków umowy nie przedstawiono żadnych miarodajnych danych dotyczących zasobności złóż, co do których African Investment Group S.A. będzie miało możliwość eksploatacji. W wyniku śledztwa ustalono, że umowa nabycia akcji senegalskiej spółki doszła do skutku pomimo braku dokumentów wskazujących na miarodajne i rzeczywiste zasoby złóż fosforytów oraz możliwości ich wydobycia.

REKLAMA

Nikłe złoża

Celem nabycia akcji African Investment Group miało być prowadzenie przez tą senegalską spółkę działalności w zakresie wydobywania fosforytów. Zebrany w sprawie materiał dowodowy wskazuje jednakże, iż złoża co do których pierwotnie zakładano eksploatację, wyczerpały się po wydobyciu zaledwie ok. 100 ton surowca. 

Pozorowanie wydobycia fosforytów

Na etapie wykonywania umowy nabycia akcji, osoby zarządzające ówcześnie ZCH Police S.A. miały świadomość wyczerpania się złóż fosforytów i w celu uwiarygodnienia zaistnienia przesłanek do wypłat środków przez Grupę Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A. podjęto kroki mające na celu pozorowanie wydobycia fosforytów przez African Investment Group. Spółka ta w rzeczywistości podpisała umowę z inną firmą senegalską, w oparciu o którą firma ta wydobywała z własnych złóż fosforyty, a następnie były one dostarczane do Zakładów Chemicznych Police S.A. jako rzekomo pochodzące z wydobycia własnego African Investment Group.

Brak przesłanek

Zarządzający Grupą Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A., już w lutym 2015 roku dysponowali opinią prawną wskazującą na brak przesłanek do zapłaty środków za senegalskie akcje. Przedmiotowa opinia wskazuje jednoznacznie na świadomość ówczesnych członków zarządu ZCH Police S.A. o bezzasadności dokonywania płatności transz ceny za akcje African Investment Group S.A.

Inne przestępstwa

Aktem oskarżenia objęto również szereg innych przestępstw, w tym dotyczących między innymi: przywłaszczenia środków finansowych Fundacji Grupy Azoty na rzecz Rozwoju Piłki Siatkowej Kobiet, nieprawidłowości przy zakupie ilmenitu kenijskiego przez Grupę Azoty ZCH Police, wyrządzenia szkody majątkowej ZCH Police przy realizacji usług transportowych, jak również utrudniania postępowania przygotowawczego.

REKLAMA

Zakończone śledztwo było wyjątkowo obszerne, pracochłonne i skomplikowane. Sporządzony w tej sprawie akt oskarżenia liczy ogółem ponad 1300 stron oraz obejmuje łącznie 59 zarzutów wobec 26 oskarżonych.

Oskarżeni

Wśród oskarżonych znajduje się m.in. były Prezes Zarządu Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A. – Krzysztof J., Wiceprezes Zarządu Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A. – Wojciech N oraz inne osoby pełniące kluczowe funkcje zarządzające w ZCH Police S.A. – Anna P. i Marek P.

CZYTAJ WIĘCEJ

"W grę wchodzą tu ogromne pieniądze". Duklanowski o "aferze polickiej"

REKLAMA

pp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej